Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 07 maja 2010, 13:30 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 04 maja 2010, 21:53
Posty: 10
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam serdecznie,

Posiadam na jednym sprzęcie serwer ESX 4.0 działający a na drugim Windows Storage Server 2003. Czy ktoś mógłby pomóc mi zrobić tak, aby ESX korzystał z zasobów Storage serwera po NFS ?

Udostępniam katalog po NFS i przydzielam przestrzeń 1.82 TB. VMware podczas dodawanie new storage pyta o ip serwera oraz o ścieżkę do folderu - jako przykład podano /vols/vol0/itp... niestety w windowsie nie bardzo mam możliwość podać taką ścieżkę. Nie mogę także znaleźć jakiekoś konkretnego opisu jak można zrobić coś takiego. Nie wiem też czy można ustawiać jakieś prawa dostępu i jak potem wykorzystać ten przykładowo login i jasło do zalogowania się na udostępniony zasób przez NFS.

Pozdrawiam
Tjw

Ps. Zainstalowalbym drugiego ESX który udostępnia NFS albo jakiś unixowy system zamiast tego Windowsa Storage 2003 Server, lecz jest to system preinstalowany na tym serwerze i nie ładnie zachowuje się na innych systemach a VMware niestety nie chce na nim chodzić i wywala purpurowe ekrany. O tym w sąsiednim poscie (pamięć przetestowana)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 maja 2010, 16:24 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Wprawdzie nie mam Windows Storage, ale na 2K3 R2 to mozna zrobic w taki sposob:

Na utworzonym folderze klikasz prawym klawiszem myszy i wybierasz Properties. Wybierasz zakladkę NFS Sharing i Share this Folder. Wpisujesz nazwe zasobu udostepnionego, wybierz Anonymous Access i UID oraz GID ustaw na 2.

Teraz przejdz do VirtualCenter, wybierz serwer ESX i przejdz na zakladke Configuration / Storage. I teraz juz po sznurku Add Storage i wybieramy typ - Network File Systems. Wpisz nazwe serwera windowsowego i foldera udostepnionego.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 maja 2010, 23:14 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 04 maja 2010, 21:53
Posty: 10
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Dzięki za odpowiedź,

oczywiście tak robiłem :) ale nie przyjmował takich danych. Czy to się jakoś zabezpiecza userem u hasłem w jakiś sposób ? Cały czas się coś wywalało. W jakich formatach podawałeś ? Jak podaje ip hosta oraz po prostu nazwę folderu to nie przejmuje. Jutro postaram się podać komunikat jaki wyskakuje z VMware. Zastanawiam się też nad tym co jest podane jako przykład i w jakim formacie należy podać właśnie folder do Storage z poziomu VMware - tam jest /vols/vol0/ itp

Pozdrawiam
Tjw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 maja 2010, 18:45 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Jeśli ustaliłeś nazwę share'u na Windowsie na np. NFS-01. To pod VMware podajesz nazwę serwera serwer.domena.pl i nazwę folderu /NFS-01. Oczywiście na serwerze (przynajmiej w moim wypadku zwykły serwer a nie storage) musi byc zainstalowane WSFU.

Sorki ze z opoznieniem, ale mialem urlop i odpoczywalem od kompa ;)

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 maja 2010, 21:20 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 04 maja 2010, 21:53
Posty: 10
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Spoko :) dzięki za odpowiedź. Pogrzebałem gdzieś po angielskich forach i oprócz tego co napisałeś, czego właśnie potrzebowałem to nie wiedziałem wcześniej też o tym, że trzeba skopiować zawartość plików passwd i group do windowsa i tam zamapować userów unixowych do windowsowych. Do tego na przeszkodzie pojawiło się jeszcze odblokowanie ssh, ale to już prosta sprawa :)

Pozdrawiam i dzięki
Tjw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl