Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 18 maja 2010, 09:11 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 18 maja 2010, 08:58
Posty: 1
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,
Mam takie może nietypowe pytanko, a nigdzie nie mogłem na nie znaleźć odpowiedzi.
Ile kosztuje wirtualizacja ?
1. zaplanowałem 20 tyś. zł na zakupy platformy do wirtualizacji, ale po próbach instalacji ESXi na składaku (kompletna porażka) nie jestem pewien czy mi starczy środków, bo pewnie będę zmuszony kupić jakiś serwer dedykowany ;
2. nigdzie na sieci nie znalazłem ile kosztuje ESXi (i cała reszta do jego obsługi) i gdzie go kupić ? ;
3. na stronie vmware są podane adresy partnerów w Polsce, ale żaden z nich nie podaje cen - czy to jest tak skomplikowane , że musi to instalować partner Vmware ? ja myślałem że kupie serwer, oprogramowanie i sam sobie poradzę;
4. Wirtualizacja jest mi potrzebna właściwie tylko do emulacji stacji roboczych (xp, vista, testowanie nowych rozwiązań) więc nie potrzebuje dodatkowych macierzy itd.

Z góry dziękuję za pomoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 maja 2010, 13:07 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj,
Cytuj:
Mam takie może nietypowe pytanko, a nigdzie nie mogłem na nie znaleźć odpowiedzi.
Ile kosztuje wirtualizacja ?

Dobra wirtualizacja musi kosztować sporo ale...

Cytuj:
1. zaplanowałem 20 tyś. zł na zakupy platformy do wirtualizacji, ale po próbach instalacji ESXi na składaku (kompletna porażka) nie jestem pewien czy mi starczy środków, bo pewnie będę zmuszony kupić jakiś serwer dedykowany;

Oprogramowanie VMware jest bardzo kapryśne pod tym wzgledem i dlatego też wdrażając rozwiązania tej firmy należy zwrócić uwagę na to czy sprzęt jest na listach zgodności/kompatybilności.

Cytuj:
2. nigdzie na sieci nie znalazłem ile kosztuje ESXi (i cała reszta do jego obsługi) i gdzie go kupić?

ESXi jest rozwiazaniem darmowym!

Cytuj:
4. Wirtualizacja jest mi potrzebna właściwie tylko do emulacji stacji roboczych (xp, vista, testowanie nowych rozwiązań) więc nie potrzebuje dodatkowych macierzy itd.

Skoro tak, to warto rozważyć właśnie ESXi (uwaga na sprzęt), Hyper-V Server 2008 R2 lub Citrix XenServer, Xen ten typowo linuksowy.

Tak więc w wypadku platformy testowej to te 20 000 powinno w zupełności wystarczyć.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 lip 2010, 09:30 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 lip 2010, 08:53
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam serdecznie,
20000 to troche mało na wirtualne środowisko produkcyjne, ale...

Ja zainstalowałem ESXi na 6 zwykłych desktopach. Użyłem Optiplexów Della 745 i 760 i ESXi nie protestował, mimo, że nie ma ich na listach HCL. Dodatkowo na jednym kompie dałem duży dysk i zainstalowałem iSCSI target, żeby mi symulował shared storage.
Myśle, że jeśli pcety mają w miarę standardową konfiguracje (intel cpu, broadcom nic itp) to ESXi można zainstalować prawie na wszystkim. Warto spróbować.
Przy instalacji wybierz opcje, żeby dać licencję póżniej.
Potem zainstaluj vCenter (60 dniowy trial powinien być OK).

Dalej już poszło z górki:
Skonfigurowałem klastra, shared storage, vmotion i wszystkie inne opcje.
Przekonałem szefostwo, żeby wrzucić na VM kilka firmowych aplikacji i zeby użytkownicy przetestowali je dogłębnie.
Co prawda performance nie był najlepszy (desktopy) ale oólne wrażenie było bardzo pozytywne po około miesiącu użytkowania.
Tym oto sposobem i odrobiną "ugłaskania" udało mi się "wycyganić" od firmy pokaźną sumkę na wdrożenie technologii w życie.

Po prostu... co innego jest poprosić o 20 kawałków na niewiadomoco, a co innego pokazać działajacy układ i pozwolić aby szefostwu szczęka powoli opadała na dół ze zdumienia.
Chetnie poradzę, jeśli bedą jakies pytania.
Ponadto, pomyśl o przetwarzaniu w chmurze. My używamy BPOS Microsoftu i jest naprawdę OK
Zobacz też http://www.cloudamo.com

Jest kilka fajnych artukułów.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl