Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 01 lip 2010, 18:24 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 lip 2010, 18:09
Posty: 4
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam (Grzesiek - nowy forumowicz:) )

Planuje zakup sprzętu głownie w celach edukacyjnych.
Co będzie na maszynie:
- OS (tutaj proszę o rade)
- VM1 (Windows Server 2008(v?) + SQL Server 2008)
- VM2 (Windows Server 2003EE + SQL Server 2005 + SQL Server 2008
- opcjonalnie VM3 (Windows Server XXXX)

Obecnie CoreDuo 1,86 wystarczał mi spokojnie na hostWinXP + VM - Windows Server 2003. Idac tym tokiem myślenia mógł bym mniej więcej określić parametry jakie będę potrzebował. Jednak wole zwrócić się do specjalistów w tej dziedzinie :)

Pytania:
1. Czy iść bardziej w kierunku składaka-desktopa czy tez jakiś gotowy server?
2. Jakie parametry powinien mieć sprzęt aby spokojnie pracować?
3. Jaki OS wybrać jako główny?
4. Myślałem o Quadzie + 8GB...da rade?
5. Jakies opinie o Fujitsu PRIMERGY TX100s1 Xeon X3220 QC 4GB 2x500GB?

Fundusze niestety ograniczone. Powiedzmy ze max 2700pln wiec szalu nie ma.

Pomimo, ze cel edukacyjny - nie chciał bym tez kupować byle czego.

Z góry dziękuję za pomoc.

Grzesiek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 lip 2010, 00:32 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj na forum.

Cytuj:
- OS (tutaj proszę o rade)

Jeśli chodzi o hypervisor to myślę, że warto przetestować kilka rozwiązań.

Cytuj:
- VM1 (Windows Server 2008(v?) + SQL Server 2008)
- VM2 (Windows Server 2003EE + SQL Server 2005 + SQL Server 2008
- opcjonalnie VM3 (Windows Server XXXX)

I pewno za jakiś czas sie okaże, że przydały by się zasoby dla kolejnych :)

Cytuj:
Obecnie CoreDuo 1,86 wystarczał mi spokojnie na hostWinXP + VM - Windows Server 2003.

W tym wypadku w miarę jedzenia apetyt rośnie. Mi np. w sytuacji gdy chcę zaprezentować jakieś rozwiązanie klientowi/przeprowadzić szkolenie raz wystarczy wypasiony laptop z 3ma wirtualkami innym razem dwa fizyczne serwery to zbyt mało, a nie zawsze RDP do serwerowni się sprawdza, bo nie do końca można wówczas 'dotknąć' infrastruktury ;)

Cytuj:
1. Czy iść bardziej w kierunku składaka-desktopa czy tez jakiś gotowy server?

Na potrzeby testów warto przemyśleć składaka lub zakup serwera używanego.

Cytuj:
2. Jakie parametry powinien mieć sprzęt aby spokojnie pracować?
3. Jaki OS wybrać jako główny?

To zależy, czy chcesz przetestować rozwiązania wirtualizacyjne, czy chcesz maszynę wykorzystywać jako narzędzie wyłącznie do labów. Jeśli to drugie, to w sumie przy parametrach nowego sprzętu nie ma znaczenia. Choć skoro skupiasz się na rozwiązaniach MS to warto pomyśleć o hyper-V bo wiele rozwiązań można przetestować pobierając obrazy VHD ze stron MS.

Cytuj:
4. Myślałem o Quadzie + 8GB...da rade?

W związku z tym, że masz ograniczony budżet to powinno wystarczyć. 8 GB na testy to juz rozsądna wielkość pamięci.

Cytuj:
5. Jakies opinie o Fujitsu PRIMERGY TX100s1 Xeon X3220 QC 4GB 2x500GB?

Fajny serwerek, ale chyba nie ma oficjalnego wsparcia dla rozwiązań VMware. Ale można sprawdzić czy poszczególne komponenty są na listach wsparcia. No i na dzisiejszy dzień 4GB pod testy z wirtualnymi maszynami to ciut za mało.

Cytuj:
Pomimo, ze cel edukacyjny - nie chciał bym tez kupować byle czego.

Reasumując.
Procesor tak na prawdę nie ma wielkiego znaczenia, podczas testów i tak nie wykorzystujesz jego mocy, chyba że będziesz z SQL'em szalał, czy testował aplikacje mocno obciążające procesor;)
8GB RAM powinno wystarczyć, choć jeśli chodzi o wirtualizacje to RAMU nigdy zbyt dużo.

Ogólnie jeśli chodzi o sprzęt, to wsparcie dla wirtualizacji to wymóg konieczny. Jeśli będziesz wykorzystywał Hyper-V to jeśli są sterowniki dla Win2K8 to zainstalujesz również Hyper-V.

Co do innych hypervisorów to bywa różnie. Xen (XenServer) bywają nieco kapryśne. ESX bardzo kapryśny, jeśli chcesz go używać to koniecznie sprawdź podzespoły na listach HCL i tu niekoniecznie na tych oficjalnych, publikowanych przez producenta. W zupełności wystarczą listy kompatybilności publikowane przez użytkowników, w końcu to nie produkcja i incydentów do Vmware nie będziesz zgłaszał.

Pamiętaj jeszcze o dyskach im szybsze tym lepsze, ale że to do testów to jakiekolwiek 3 SATA w tym 2 w RAID-0 powinny zdać egzamin.
Najlepiej byłoby jakbyś miał jeszcze jakiś zewnętrzny storage ;-)

BTW. Do obsługi tylu testowych wirtualek w sumie nawet hypervisor nie jest potrzebny, bez problemu może sobie z tym poradzić np. VirtualBox.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 lip 2010, 08:54 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 15 sty 2009, 00:46
Posty: 118
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 4 raz
Na potrzeby testow i nauki, myślę ze nie warto kupować 'serwera z prawdziwego zdarzenia'. Choć wiadomo jak są środki...

Musisz pamiętać tez o tym, że z serwerami markowymi często bywa tak, że poszczególne komponenty w wypadku wymiany czy rozbudowy muszą być dobierane pod katem sprzetu referencyjnego i tak np. jak bedziesz chcial dolozyc RAM'u to czesto nie wystarczy dokupic o takich samych parametrach (taktowanie, timingi) a trzeba wybierac z listy referencyjnej do danego serwera bo albo nie zobaczy kosci albo bedzie pracowal niestabilnie.

Choc z drugiej strony patrzac to wlasnie markowy serwer powinien zagwarantowac to ze jak sie cos wysypuje to nie przez sprzet ale np. przez konfiguracje programowa...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 lip 2010, 18:24 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Obiema rękoma podpisuje się pod wypowiedziami poprzedników, a od siebie dodam jeszcze to by serwer był wyposażony w minimum 2 karty sieciowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl