Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 24 lip 2010, 09:52 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 24 lip 2010, 09:33
Posty: 3
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam serdecznie,
Wraz z kolegami rozpoczynamy poszukiwania dobrej, bezpłatnej, otwartej (oby licencja nie uniemożliwiała lekkiego podrasowania) platformy serwerowej na nasz projekt inżynierski, który będziemy realizować w najbliższym semestrze. Po wstępnych poszukiwaniach wzięliśmy na tapetę następujące VM:

    VMWare
    Virtual Iron
    Xen
    Kvm
    Virtuozzo
    VBox
    OpenVZ

Osobiście do sprawdzenia mam 2 pierwsze pod kątem spodziewanych zastosowań, takich jak kopiowanie maszyny między dwoma hostami bez jej unieruchamiania (ewentualnie na krótką chwilę), uruchamianie poleceń przy pomocy skryptów (serwer ma być także zarządzany z WWW), na VM mają być odpalane Windy i Linuxy, mile widziana mała zasobożerność ;) . Możliwe, że pojawią się inne pomysły, więc im bardziej funkcjonalne środowisko, tym lepiej.

Jak na razie wstępne poszukiwania w sieci pokazały, że bez sporego (przynajmniej kilkumiesięcznego) obycia w temacie może być problem z wyborem, ponieważ większość artykułów, informacji skierowana jest do klientów mających się dowiedzieć, jaka fajna jest wirtualizacja i mających wykorzystać gotowe rozwiązania. Ciężko o bardziej precyzyjne informacje, także proszę o pomoc i wskazówki. Być może przegapiłem podczas poszukiwań w sieci jakieś ciekawe witryny.

Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 24 lip 2010, 15:06 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 03 kwie 2009, 13:13
Posty: 35
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
Co rozumiesz pod pojeciem 'otwarte', bo jesli open source to ww. zestaw nalezalo by pomniejszyc.

A ja ze swojej strony moge polecic jeszcze Proxmox VE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 24 lip 2010, 16:00 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Virtual Iron odpada, bo firma została przejęta przez Oracle i oprogramowanie niestety nie jest rozwijane.
Jeśli nie ograniczacie się jedynie do open source, a z umieszczenia w zestawieniu VMware wnioskuje że nie, to możecie jeszcze wziąć pod uwagę Citrix XenServer oraz MS Hyper-V.

Z tym, że problem się pojawi w przypadku zarządzania przez WWW, bo do ta funkcjonalność albo nie występuje, jest ograniczona lub tez dostępna przy pomocy dodatkowych rozwiązań, często firm trzecich.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 24 lip 2010, 18:06 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 24 lip 2010, 09:33
Posty: 3
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
mi2l pisze:
Co rozumiesz pod pojeciem 'otwarte', bo jesli open source to ww. zestaw nalezalo by pomniejszyc.

Przydałoby się, żeby kod było otwarty. Chociaż zdecydowanie wygodniejsze byłoby oprogramowanie z api wystarczającym do obsługi funkcjonalności związanych z tym, co napisałem w pierwszym poście i wtedy kod mógłby być zamknięty. W przypadku VMWare jest obsługa z WWW, ale mamy w planach też umożliwić zarządzanie VM z urządzeń mobilnych, a obecny interfejs bez min. 1024x768 się nie obejdzie. Więc jeśli licencja VMWare nie pozwala na zmianę czegokolwiek, włącznie z interfejsem WWW, to jest to poważny argument przeciw i prawdopodobnie przez to odpadnie.

Washi - VMWare dodaliśmy do zestawienia ze względu na spodziewaną jakość. Być może biorąc pod uwagę ich licencję to pomyłka. W przypadku operacji kopiowania maszyny 'na żywo' zamknięty kod i/lub ubogie api pogrzebią sprawę, a na coś takiego nie możemy sobie pozwolić. W przypadku tej operacji będziemy musieli zaimplementować opracowany przez prowadzącego projekt algorytm i będziemy musieli mieć kontrolę nad warstwą wirtualizacji, a dokładnie nad dostępem do pamięci (możliwość odczytu pamięci VM i monitorowanie operacji zapisu wykonywanych przez system zainstalowany na tej VM).

I - co ważne - przede wszystkim zależy mi na opracowaniu "za" i "przeciw" wypisanym przeze mnie maszynom (których listę opracowaliśmy na podstawie dokumentu dostarczonego przez prowadzącego) - w szczególności w moim przypadku VMWare i Irona - które to argumenty mamy potem przedstawić prowadzącym. Także nowe propozycje - o ile nie będą rewolucyjne, mogą nie dać się przeforsować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 25 lip 2010, 13:22 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
IceMan1988 pisze:
... Po wstępnych poszukiwaniach wzięliśmy na tapetę następujące...

Podana lista to nie VM, przy pomocy tych rozwiązań dopiero będziecie mogli instalować i zarządzać VM..., i nie miej mi zazle nie czepiam się, ale nie mylmy oczywistych pojęć.

Ja od siebie do listy dołączyłbym Solaris Zones/Containers.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 25 lip 2010, 13:40 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 24 lip 2010, 09:33
Posty: 3
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
xenio pisze:
IceMan1988 pisze:
... Po wstępnych poszukiwaniach wzięliśmy na tapetę następujące...

Podana lista to nie VM, przy pomocy tych rozwiązań dopiero będziecie mogli instalować i zarządzać VM..., i nie miej mi zazle nie czepiam się, ale nie mylmy oczywistych pojęć.

Przejęzyczenie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 26 lip 2010, 08:29 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 26 lip 2010, 08:21
Posty: 1
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
VMware vSphere ma jak najbardziej otwarte i bardzo bogate API i udostepnia latwe w uzyciu SDK. Nie ma potrzeby modiyfikowania wygladu czy zachowania samego hypervisora skoro wszelkie odwolania jakie mozna wykonac za pomoca VI clienta moga byc zastpiane zapytaniami do API.

Dokumentacja:
http://www.vmware.com/support/developer/vc-sdk/
http://upgrade.vmware.com/support/devel ... index.html

A tutaj kilka firm których produkty wykorzystuja API.
http://www.vizioncore.com/products/
http://www.veeam.com/products.html

_________________
----------------------------------------------------------
QBS (MCSA+S, VMware VCP3, VCP4, vExpert)
http://wirtualizacja.wordpress.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl