Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 18 sie 2010, 23:25 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:13
Posty: 16
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jeszcze trochę po testuje sobie zarówno XenServer oraz ESXi, ale raczej bardziej skłaniam się ku pierwszemu.

Zainteresowany rozwiązaniami wirtualizacji, zaczynam się dodatkowo skłaniać ku likwidacji starych serwerów (4-6 letnie) i przeniesienie ich systemów operacyjnych na wirtualki na jedną nową maszynę fizyczną (niestety muszę mieć jeszcze w sieci kilka starych systemów produkcyjnych). Niestety na starych serwerach mam licencje OEM systemów operacyjnych, więc muszę pomyśleć o nowych licencjach. Doczytałem, że wersja Enterprise Windows Server daje dodatkowo 4 licencje i można bez problemów na nich zrobić downgrade do starszych systemów, tak więc było by wszystko legalne po przeniesieniu ich na wirtualki. Teraz kurcze nie wiem, czy te 4 licencje z enterprise są tylko legalne po zainstalowaniu fizycznie tego systemu na sprzęcie (Host dla wirtualnych maszyn) i na nim w roli Hyper-V zrobione wirtualne maszyny, czy np. mogę na fizyczną maszynę zainstalować XenServer lub ESXi i na nim postawić te 4 wirtualne maszyny z licencjami od Enterprise?
Nie wiem właśnie jak się ma Hyper-V jako rola w normalnie zainstalowanym systemie? Jednak samo uruchomienie całego systemu zabiera sporo zasobów sprzętowych (RAMu), no i jak wygląda wtedy z wydajnością i stabilnością tych wirtualnych maszyn w stosunku do rozwiązania Citrixa i VMware?
Mam nadzieję, że zrozumieliście o co mi chodzi ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 sie 2010, 09:34 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 cze 2009, 23:39
Posty: 8
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Co do licencjonowania, to niech sie wypowiedza bardziej kompetentne osoby. Natomiast jesli chodzi o obciążenie 'systemowe' Windows 2008 Server z rolą Hyper-V, to wypada to calkiem dobrze. Zwroc uwage, ze taki 'goły system' jest szybki jak blyskawica ;) dopiero kolejne role sprawiaja ze jest wiekszy narzut na RAM i procesor. Co do samej stabilnosci to dobrze skonfigurowany Windows Server 2008 jest na prawde stabilny, z reszta juz w wypadku 2003 bylo bardzo dobrze. Wszelkie niespodziewane wywroty raczej spowodowane sa przez aplikacje lub bledy w konfiguracji.

Jesli chcesz porownac wydajnosc, to mozesz jedynie to zmierzyc poprzez wlasne symulacje w zaleznosci od srodowiska. W sieci co najwyzjej znajdiesz jakies spostrzerzenia. Na obiektywne testy wydajnosci nie licz. A juz zupelnie nie patrz na porownania produktow przz producentow bo wowczas w zaleznosci na jaka strone trafisz ten bedzie najlepszy ;)

_________________
Pawlik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 sie 2010, 10:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
djpuzia pisze:
...Doczytałem, że wersja Enterprise Windows Server daje dodatkowo 4 licencje i można bez problemów na nich zrobić downgrade do starszych systemów(...). Teraz kurcze nie wiem, czy te 4 licencje z enterprise są tylko legalne po zainstalowaniu fizycznie tego systemu na sprzęcie (Host dla wirtualnych maszyn) i na nim w roli Hyper-V zrobione wirtualne maszyny, czy np. mogę na fizyczną maszynę zainstalować XenServer lub ESXi i na nim postawić te 4 wirtualne maszyny...


Kupujac system Windows Server 2008 R2 Enterprise masz prawo do 4 maszyn wirtualnych (rowniez downgrade'u) bez wzgledu na to czy beda one pracowaly pod kontrola Hyper-V (jako rola na W2K8 Server) czy Hyper-V Server 2008 R2, Citrix XenServer, VMware ESX/ESXi, Xen w Novell SUSE Enterprise Server itd. Licencja nie ogranicza Cie w zaden sposob pod tym wzgledem i nie narzuca platformy wirtualizacyjnej.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 sie 2010, 22:47 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:13
Posty: 16
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Wielkie dzięki za odpowiedzi ;)

Sorka, że tak ciągle z jakimś pytaniem wyjeżdżam, ale czytając dzisiaj artykuł o Service Pack'u 1 do Windows 7 i Server 2008 R2, doczytałem że ma się pojawić nowa funkcjonalności do Hyper-V, jakim jest "Dynamic Memory". Jakoś nie widziałem tej opcji w darmowych rozwiązaniach Citrixa i VMware (chyba, że źle patrzyłem) i dlatego coraz bardziej skłaniam się ku Hyper-V pod przeniesienie tych starych serwerów i w związku z tym nasunęło mi się kilka pytań:
1. Jakie są różnice między rolą Hyper-V pod Windows Server Enterprise 2008 R2, a Microsoft Hyper-V Server 2008 R2? Pod linkiem http://www.microsoft.com/hyper-v-server/en/us/r2.aspx znalazłem niby różnice, ale nie za bardzo wiem co to jest za funkcjonalności jak np. Dynamic Data Center. Reszta różnic chyba nie jest jakoś bardzo istotna, czy jednak są??
2. Czy zarządzanie Hyper-V Server 2008 R2 wygląda identycznie jak w wypadku dodanej roli w normalnej instalacji Windowsa? Znalazłem gdzieś, że pakiet "Remote Server Administration Tools" np na Windowsa 7 umożliwia zarządzanie takim serwerem, ale czy właśnie wygląda to identycznie jak panel zarządzający w przypadku zainstalowanej roli Hyper-V? Pytam, bo nie mam zbytnio jak tego sprawdzić :(
3. Czy spodziewany SP1 będzie tylko dla zainstalowanego Windowsa Server, czy też będzie pod Hyper-V Server? Jak to wyglądało z poprzednikiem?
4. Czy Hyper-V Server działa lepiej niż zainstalowany Windows Server z rolą Hyper-V? Jakie są różnice w wykorzystaniu zasobów (pamięć RAM i dysk twardy) między nimi? Pytam, bo może nie ma sensu się bawić w Hyper-V Server i zainstalować normalnie Windows Server z rolą Hyper-V, zwłaszcza że na ten nowy serwer mam zamiar zakupić licencję Enterprise Windowsa.

Sorka, że tak wypytuje o to wszystko, ale coraz bliżej jestem konieczności wdrożenia tego wszystkiego w firmie i wolę nie mieć za dużo niemiłych niespodzianek :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 sie 2010, 14:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lis 2008, 22:13
Posty: 2768
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 3 raz
> Sorka, że tak ciągle z jakimś pytaniem wyjeżdżam,

Po to jest forum by zadawac pytania, a jak to mowia kto pyta nie bladzi, choc z tym roznie bywa ;)

> Hyper-V, jakim jest "Dynamic Memory". Jakoś nie widziałem tej opcji w darmowych rozwiązaniach Citrixa i VMware

Niestety w wersjach podstawowych ta funkcja jest niedostepna. Z drugiej strony jednak patrzac czy w takim malym srodowisku jestes w stanie ja wykorzystac, rozumiem kilkadziesiat GB RAM, kilkanascie wirtualek...

ad. 1. Praktycznie nie ma roznic poza tym ze kupujac Windows Server Enterprise 2008 R2 masz mozliwosc postawienia czterech wirtualek, w wypadku golego Hyper-V Server masz tylko platforme do wirtualizacji. Co do Dynamic Data Center to mozliwosc tworzenia prywatnych i publicznych chmur w oparciu o Hyper-V.
Poza tym brak funkcjonalnosci filover, no i jeszcze majac pelen server z rola Hyper-V mozesz lokalnie zarzadzac maszynami wirtualnymi. Poza tym skonfigurowanie golego Hyper-V moze czasem przysporzyc drobnych problemow w szczegolnosci polaczenie z samym hostem, no ale pozniej juz z gorki :)
ad. 2. Wyglada to niemal identycznie.
ad. 3. Dla obu wersji
ad. 4. Nie powinienes zbytnio odczuc roznicy, wiesz to troche tak jak z coraz bardziej nielubianym komunikatorem ktory zajmuje 20 MB RAM wiecej i 10 na dysku wiecej niz jego klony, ale przy obecnych rzedach wielkosci pamieci w systemie to nie ma zadnego znaczenia a na pierwszy plan wychodza inne rzeczy jak np. funkcjonalnosc.

Musisz pamietac, ze jesli zdecydujesz sie na Hyper-V masz ograniczone mozliwosci co do postawienia na nim innych systemow operacyjnych, poza windowsami masz wsparcie tylko dla Redhata i Suse.

_________________
Ladnscape photography - moja druga pasja :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl