Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 01 sie 2010, 12:32 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:13
Posty: 16
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,

stoję właśnie w firmie przed koniecznością wprowadzenia wirtualizacji na serwerze. Byłem już praktycznie przekonany do rozwiązania VMware ESXi, ale ostatnio zwróciłem uwagę na rozwiązanie firmy Citrix XenServer. Jako, że w dziedzinę wirtualizacji dopiero wchodzę, nie mam kompletnie pojęcia, które rozwiązanie będzie dla mnie najlepsze - poszukuje darmowego rozwiązania dla firm? Które rozwiązanie będzie najbardziej wydajne i stabilniejsze (to jest dla mnie najważniejsze) oraz które środowisko będzie łatwiejsze w uruchomieniu oraz w późniejszym zarządzaniu (zmiana przydzielania zasobów i najważniejsze, możliwość wykonywania kopii bezpieczeństwa chodzących bez przerw wirtualnych maszyn).
Wirtualne maszyny muszę postawić 3 - jedna jako Windows Server Standard 2008 64bit oraz dwie maszyn na Linuxie CentOS 5.5.
Jako maszynę fizyczną posiadam serwer z jednym procesorem Intel Xeon E5520 2.27 GHz + 8 GB RAMu.

Przy okazji mam pytanie, w jaki sposób najlepiej wykonać migracji systemu Windows fizycznie zainstalowanego na serwerze na maszynę wirtualną. Zauważyłem, że zarówno VMware, jak i Citrix udostępniają konwertery, ale ja mam taki problem, że na tym sprzęcie, na którym ma być postawiona wirtualizacja jest już właśnie zainstalowany Windows Server 2008 (pracownicy firmy już z niego korzystają), który ma być właśnie na wirtualnej maszynie razem z tymi dwoma linuxami. Tak myślałem, żeby migracje wykonać przez tymczasowy serwer wirtualizacji. Czy jest jakiś lepszy sposób ??

Z góry wielkie dzięki za wszelkie porady! :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 sie 2010, 15:46 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Wydaje mi sie, ze w tak malym srodowisku, zarowno ESXi jak i XenServer sie sprawdza. Jednak porownujac darmowy ESXi z darmowym XenServerem to rozwiazanie Citrix oferuje wiecej.

Jesli serwer juz pracujacy produkcyjne ma byc docelowym dla samego hypervisora, to nie widze lepszego rozwiazania niz testy wpierw na jakims innym testowym, nawet 'mocnym desktopie'.

Co do konwerterów -> XenConvert

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 sie 2010, 22:57 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:13
Posty: 16
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
A jak wygląda kwestia backupu?? Czy w tych darmowych rozwiązaniach jest jakiś mechanizm. Skłaniam się bardziej ku xenserverowi ze względu na większe możliwości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 sie 2010, 19:39 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 15 sty 2009, 00:46
Posty: 118
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 4 raz
Mam kilka hostów z ESXi, ale po testach citriksowego XenServera jestem pod wrazeniem. A co do backupu trzeba sie wspierac niestety narzedziami firm trzecich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 03 sie 2010, 11:48 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:15
Posty: 25
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
eefgie pisze:
Mam kilka hostów z ESXi, ale po testach citriksowego XenServera jestem pod wrazeniem. A co do backupu trzeba sie wspierac niestety narzedziami firm trzecich.


A jakie rozwiązania polecacie do backupu maszyn wirtualnych pracujących pod XenServerem ?

Pozdrawiam,


Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 03 sie 2010, 12:14 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lis 2008, 22:13
Posty: 2768
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 3 raz
W dzisiejszym newsie http://www.virtual-it.pl/aktualnosci/1- ... ackup.html jest link do dokumentu opisujacego podejscie do backupu XenServer. A co do konkretnego rozwiazania to zalezy czy chcesz potraktowac maszyny wirtualne calosciowo czy tez backupowac aplikacje w nich pracujace. Bo jesli to drugie to mozesz wykorzystac mechanizmy dostepne w systemach np backup z Windows Server 2K8, plus skrypty itd...

_________________
Ladnscape photography - moja druga pasja :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 03 sie 2010, 12:22 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:15
Posty: 25
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Dzięki za link. Biorąc pod uwagę idee maszyny wirtualnej to będę chciał okresowo wykonywać backup całych maszyn wirtualnych tak aby zabezpieczyć się całościowo przed padem systemu. Typowy backup danych z systemów zrobię sobie standardowo jak dotychczas mam na fizycznych maszynach.


Pozdrawiam,


Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 03 sie 2010, 21:27 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Dla hardcore'owcow skrypt: http://virtual-it.pl/aktualnosci/1-late ... er-55.html

Dla wygodnickich np. wczoraj odkryty przez mnie Alike: http://www.virtual-it.pl/aktualnosci/1- ... erver.html

Z tym ze poza tym co w newsie, moge jeszcze powiedziec ze sprawdzilem i nawet dziala nie tylko backup ale i przywracanie po kontrolowanym crash'u ;-)

A dodatkowo rozwiazania Symantec, Acronis i pewnie kilka innych.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 sie 2010, 17:00 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 00:07
Posty: 7
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam wszystkich,

pozwolę sobie dołączyć się do pytania, tylko że zamysł jest trochę inny. Wykombinowałem sobie takiego nas-a do domu, w zasadzie złożyłem: bazuję na płycie mini-itx z prockiem Atom bez wsparcia dla wirtualizacji, 2 GB ramu, obudowa też maximini, dysk/i oraz 1 Gb w sieci a to wszystko pod ubuntu server 9.04 bez X-ów. a teraz potrzebne mi coś do wirtualizacji bo okazało się, że jedna aplikacja musi jeźdźić windą. chciałbym to zainstalować na tym właśnie nas-ie. wymagania to konsola przez np. rdp albo vnc, uruchamianie przy starcie i zarządzanie z linii poleceń.
co, tzn jaki soft można wykorzystać do wirtualizacji?

pozdrawiam,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 sie 2010, 19:19 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 06 kwie 2009, 14:26
Posty: 28
Lokalizacja: Pomorskie miasteczko :)
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Hobo pisze:
... np. rdp albo vnc, uruchamianie przy starcie i zarządzanie z linii poleceń.
co, tzn jaki soft można wykorzystać do wirtualizacji?


Moze VirtualBox sie do tego celu nada?

_________________
jeRRy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl