Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 15 paź 2014, 10:54 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 15 paź 2014, 10:51
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Mam serwer IBM x3650 M4. Serwer ma 6 dysków 1TB SATA 6Gb 7200 RPM. Posiadam 2 licencje Windows Server 2012 R2 Standard. Tyle faktów.
Teraz założenia: Na serwerze przechowywane mają być nagrania, stąd potrzebna będzie spora przestrzeń dyskowa na ten cel. Oprócz tego muszą stanąć minimum 3 maszyny wirtualne: serwer aplikacji, serwer bazodanowy i serwer plików, w przyszłości być może kolejna maszyna wirtualna: serwer AD.
Proszę teraz o pomoc w celu dobrania najlepszej i najbardziej optymalnej konfiguracji tego serwera, tak aby wszystko było zgodne z licencjonowaniem Microsoft i aby była jak najlepsza możliwość backup’owania maszyn wirtualnych. Ponieważ mam 6TB przestrzeni dyskowej skłaniam się ku zastosowaniu RAID5, co da mi około 5TB przestrzeni do wykorzystania i zabezpieczy przed utratą danych w przypadku awarii jednego spośród dysków. Pytanie pierwsze: czy tworząc RAID5 stworzyć jeden span obejmujący całą dostępną przestrzeń, czy stworzyć dwa span’y, pierwszy np. 300GB z przeznaczeniem na system bazowy pod Hyper-V i pod same wirtualki oraz drugi obejmujący całą pozostałą przestrzeń czyli jakieś 4,7TB z przeznaczeniem pod przechowywanie nagrań? Teraz przejdźmy już do wirtualizacji. Z tego co się orientuję jedna licencja Windows Server 2012R2 Standard pozwala na zainstalowanie systemu 2012 jako systemu bazowego pod Hyper-V i jeżeli nie będzie on pełnił żadnej innej roli, to możemy postawić 2 wirtualki. Druga licencja wykorzystana zostanie pod kolejne wirtualki, przy okazji pytanie ile można dodatkowo tych wirtualek? Ponieważ nie miałem do tej pory do czynienia z wirtualizacją proszę o podpowiedź jak to mądrze zaplanować. Pytania lub wątpliwości jakie mam są takie:
- Czy pod dyski wirtualne maszyn wirtualnych tworzyć osobną partycję, czy mogą być przechowywane w konkretnym folderze systemu bazowego?
- Jeśli dobrze rozumiem zasady licencjonowania, to system bazowy nie może być serwerem plików, a więc nie może udostępniać tego dużego woluminu 4,7TB jako udziału. Stąd potrzebuję wirtualki, która będzie pełniła rolę serwera plików. Ta wirtualka będzie miała swój dysk wirtualny pod system i jak podpiąć do niej ten duży wolumin? Czy ten duży wolumin może być widoczny w systemie bazowym?
- O ile pod takie wirtualki jak serwer aplikacji czy serwer AD potrzebuję jednego dysku wirtualnego, z którego będą się też te systemy bootować, o tyle pod wirtualkę bazodanową czy nie lepiej stworzyć dwóch dysków wirtulanych, jeśli tak to jakich? A może pliki bazy danych mogą być przechowywane nie w osobnym dysku wirtualnym tej maszyny, a na tym dużym udziale? Jak ma się w tym wypadku kwestia wydajności?
- Jakie wogóle dyski wirtualne tworzyć: dynamiczne czy statyczne?
- Jak podejść do tematu backup’owania tych wirtualek?
- Czy dobrym pomysłem jest wogóle rozbijanie zadań na tyle wirtualek? Serwer ma 8GB RAM, 1 CPU IntelXeon 2 GHz 15 MB. Jak przydzielić zasoby wirtualkom
Mam nadzieję, że nie jest to zbyt zawile opisane. Liczę na Waszą pomoc i dobre rady.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 15 paź 2014, 14:45 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7396
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj,

zaczynając od końca - wszystko opisałeś IMHO w miarę jasno i klarownie. Jednak dużym ryzykiem byłoby na podstawie tego opisu wypowiadać się w kwestiach ocierających się o wydajność takiego środowiska, gdyż np są bazy danych i 'Baaaaaazzzzyyyy Daaaaannnnyyyyychhhh' ;-)

I. Jeśli chodzi o kwestie licencjonowania:
1. Windows Server 2012 R2 Standard uprawnia Cię do dwóch wirtualnych wystąpień (możesz zainstalować dwie maszyny wirtualne)
2. System uruchamiany w wirtualnym środowisku może być wykorzystany tylko do wirtualizacji i uruchamiania usług/oprogramowania do zarządzania środowiskiem zwirtualizowanym tego serwera, zatem odpada serwer plików, DHCP, DNS itd.

Ale co ważne !!Punkt 2!! z godnie z EULA dotyczy sytuacji gdy wykorzystujemy wszystkie dozwolone wystąpienia oprogramowania serwerowego.
By nie być gołosłownym cytuję:
Kod:
W przypadku jednoczesnego uruchomienia wszystkich dozwolonych wystąpień, wystąpienie oprogramowania serwera uruchomione w fizycznym środowisku systemu operacyjnego może być używane wyłącznie w celu:
· uruchomienia oprogramowania do wirtualizacji sprzętu,
· świadczenia usług wirtualizacji sprzętu,
· uruchomienia oprogramowania do zarządzania środowiskami systemu operacyjnego i ich obsługi na licencjonowanym serwerze.

Tym samym, jeśli nie wykorzystujemy wszystkich licencji na wystąpienia, możemy na fizycznym serwerze zainstalować dodatkową rolę.

Należy pamiętać, że o ile to możliwe możesz wspomóc się Linuksami, których na maszynach wirtualnych możesz zainstalować tyle ile sprzęt jest w stanie 'uciągnąć'.

II. Co do podziału wolumenu, to wszystko zależy od bardziej indywidualnych czynników.

III. VM-ki możesz oczywiście składować w jakimś folderze.

IV. Co rozbijania zadań... O ile mamy na to licencje to jak najbardziej, gdyż w wypadku problemów z daną maszyną nie musi paść całe środowisko, choć przy jednym serwerze fizycznym?? Może lepiej pomyśleć o klastrze?

V. Typ dysków -> tylko statyczne -> wydajność.

VI. Backup... - masz jeszcze jakieś inne serwery, macierz? Bo bez tego będzie ciężko.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 paź 2014, 11:33 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 15 paź 2014, 10:51
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Dziękuję za zainteresowaniem tematem.

Doprecyzowując informacje:
- Bazy danych nie są jakieś niepotycznie duże, przechowywane są w nich informacje o nagraniach, terminy i takie tam dane ułatwiające przede wszystkim katalogowanie i wyszukiwanie informacji - więc można przyjąć, że są to małe bazy.
- O klaster starałem się nieskutecznie od początku tego roku, póki co go nie będzie, a środowisko produkcyjne ma niebawem ruszać - więc pozostaje mi ten jeden serwer.
- Mam inne serwery, na nie mógłby być ewentualnie robiony backup, ale istotna informacja - pracują na Windows Server 2003.
- Kolejna chyba dość istotna kwestia, że to miejsce przechowywania nagrań musi być udostępnianie w postaci zasobu, gdyż wszelkie inne oprogramowanie związane z tym systemem, pracujące poza serwerem odwołuje się do serwera głównie poprzez wskazania zasobów.
Tyle w kwestii doprecyzowania stanu faktycznego.

Zapytam może jeszcze inaczej:
Jak wy zaprojektowalibyście sobie takie środowisko. Macie mieć dużą przestrzeń na składowanie nagrań, przestrzeń ta ma być udostępniania w formie zasobów. Oprócz tego potrzebujecie mieć zainstalowaną aplikację centralną pracująca w trybie klient-serwer, aplikacja korzysta z bazy danych, potrzebujemy też póki co takie usługi jak np. FTP. Nie zagłębiajmy się natomiast w kwestie wielkości wolumenów itd.
Na maszynie fizycznej stawiamy tylko Win Srv 2012 R2 Std jako wirtualizator, nic więcej. Resztę na maszynach wirtualnych - jednej lub kilku, możemy przyjąć, że jednej. Jak przy takich założeniach zaprojektowalibyście ten system?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 paź 2014, 23:24 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 22 cze 2009, 19:22
Posty: 72
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
li8ra,
rozważyłbym dołożenie RAMu do serwera. Pamiętaj, że maszyny wirtualne posinny być na innym wolumenie niż system hosta.

Zastanawia mnie jak zamierzasz backupować nagrania, bo będą to pewno sporych rozmiarów pliki, chyba, że będą cyklicznie kasowane. To jakiś system monitoringu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl