Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 09 mar 2015, 11:26 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 26 lut 2015, 23:33
Posty: 2
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
Witam

Chciałbym wiedzieć jak wygląda kwestia dysków w wirtualnych maszynach. Czy lepiej dla każdej partycji stworzyć osobny dysk czy zrobić jeden duży i na maszynie wirtualnej podzielić to na partycje?
Kolejne pytanie to jak zaplanować miejsce dla Windowsa na maszynie wirtualnej? Ile miejsca "zje" mi Windows? Chcę instalować tam Windowsa 2012.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 mar 2015, 14:04 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
To wszystko zależy...

Planując podział dysków/partycji warto popatrzeć na to przez pryzmat instalacji na sprzęcie fizycznym. Dlaczego do systemu przypisałbyś różne dyski fizyczne czy dzielił je na partycje.

W środowisku fizycznym masz np. dysk 500 GB, więc siłą rzeczy dzielisz go na partycje, by uniknąć nadmiernej fragmentacji. Podłączasz kolejne dyski fizyczne by podnieść poziom bezpieczeństwa...., Często pomiędzy partycje rozdzielasz przestrzeń magazynową aplikacji i ich danych. W końcu patrzysz na to wszystko przez pryzmat ew. awarii i przywracania środowiska. Ponadto jeśli nie jesteś pewien jak będzie wyglądała sprawa przyrostu danych w czasie to zostawiasz większy dysk z dużą, być może przez długi czas, niewykorzystana przestrzenią.

Korzystając z dysków wirtualnych ww. ograniczenia znikają. Tworzenie dużego dysku i dzielenie go na część pod system, aplikacje, dane z reguły traci sens. Lepiej w tym wypadku rozdzielenie wszystkiego na różne dyski.

Co do wielkości dysku dla Windows Server 2012, to wiadomo minimalne 32 GB to trochę zbyt mało, ale być może w twoim przypadku 64-100 Gb w zupełności wystarczy. Pamiętaj zawsze dysk możesz powiększyć. A może warto w tym wypadku skorzystać z dysku dynamicznego?

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: nikares
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 mar 2015, 14:24 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 26 lut 2015, 23:33
Posty: 2
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
Właśnie mam jedną wirtualkę na Hyper-v. Z perspektywy czasu uważam że zrobiłem ją źle. Utworzyłem jeden duży VHDX i pod systemem podzieliłem na partycje. Z czasem okazało się że na niektórych partycjach zaczyna brakować miejsca a na hoście jest wiele niewykorzystanego miejsca. Sam Windows się dość rozrósł. Stąd też te pytania. Mając na każdą partycję utworzony osobno plik vhdx po prostu zatrzymał bym maszynę, powiększył plik i podpiął i uruchomił ponownie. Mając wszystko na jednym mam związane trochę ręce. Sam plik mogę powiększyć ale wolna przestrzeń wyląduje na końcu i samej partycji nie powiększę.
Szczęście w nieszczęściu że będzie okazja "zaorać" całą maszynę i postawić ją na nowo. Zrobię więc dla każdej partycji osobny plik vhdx i problem będzie z głowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 cze 2015, 16:57 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 cze 2015, 16:45
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
Partycje na maszynach wirtualnych to ZUO (czytaj: "zło") i niepotrzebne problemy.
W maszynach wirtualnych masz dyski (i możesz ich mieć dużo) a na wszystkich dyskach po 1 partycji (no może poza pierwszym - Windows tworzy tam taką "ukrytą" partycję ~100-500MB do startu systemu).
Wszystko załatwiasz dyskami (1 dysk w wirtualne to jeden plik VHDX na hoście).
Na hoście potrzebujesz ~50GB na system + ew. do 32GB na pagefile.
A wirtualki trzymasz na oddzielnym dysku (Ew. Patrycji jak nie masz dysku) i jeżeli to instalacja domowa/testowa to na tym dysku uruchamiasz deduplikację.
Na 1TB dysku możesz wtedy trzymać ~4-5TB maszyn wirtualnych.

PS.: Upsss ... skucha ... właśnie zauważyłem że odgrzebałem kilkumiesięcznego trupa.... Przepraszam.



za ten post Tomek otrzymał podziękowanie od: nikares
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl