Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 15 cze 2015, 12:00 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 15 cze 2015, 10:38
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witajcie :)
Jestem tutaj nowy :) Dotarłem tu szukając informacji odnośnie problemu zawartego w temacie.
Mam do zwirtualizowania serwer (win2k8R2 z SQL Server 2005) - o ile o sam proces wirtualizacji jestem spokojny (VMWare Converter jest planowany, bądź już z poziomu ESXi to zrobię), to martwi mnie licencja. Na serwerze jest to licencja OEM Fujitsu i po prostu NIE WIEM, czy nie będzie potrzeby aktywacji i czy jeśli taka nastąpi, to maszyna się zaktywuje (nie ważne, czy przez sieć, czy telefonicznie).
Bywało, że dla zgodności z licencją (producencki oem) podmieniało się biosy maszyn wirtualnych ;) ale z serwerami nie chciałbym tego robić.
Czy ktoś ma doświadczenia w tym temacie? Może w win2k8r2 nie ma takiego ciśnienia na sprzęt i po prostu "pójdzie"? Z powodów oczywistych nie chciałem testować aktywacji przy testowym podejściu do zwirtualizowania maszyny.
Będę wdzięczny za wszelkie pomysły/rady/opinie.
Pozdrawiam :cheers:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 15 cze 2015, 15:22 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj!
Migracja może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy na tej maszynie, na której aktualnie działa Win2K8R2 zainstalujesz Hypervisor (dowolny) a na nim uruchomisz VM z tym systemem, który aktualnie działa jako maszyna fizyczna. Niestety OEM jest przypisany do sprzętu i tu mamy ręce uwiązane. Oczywiście, możesz natknąć się na opisy, w których przedstawiono sposób aktywacji czy też pojawia się informacja, że aktywacja została przeprowadzona bezproblemowo. Ale niestety w tych przypadkach 'powodzenie w aktywacji' przysłoniło kwestie legalności :-/

Jeśli byłby to Box to oczywiście nie ma problemu nawet gdy aktywacja nie przejdzie online, bo wówczas dzwonisz, podasz identyfikator i automat albo konsultant wygeneruje Ci klucz aktywacyjny.

(BTW. licencjonowanie produktów MS to temat magiczny, nieustannie się zmieniający. Podana ww. informacja oparta o dwie rozmowy z infolinią MS, z przed jakichś dwóch miesięcy).

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 25 cze 2015, 09:25 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 15 cze 2015, 10:38
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Hej :)
Dzięki za odpowiedź. Cóż - będę zmuszony podjąć ryzyko ;) Co do legalności - stara maszyna po prostu nie będzie używana, zostaje na potrzeby archiwalne, bo umrze "śmiercią naturalną" na początku przyszłego roku. Chyba, że wirtualizacja się nie powiedzie, bo system się nie zaktywuje... Wtedy będę musiał coś wymyślić po prostu :D Być może sugestia o wykorzystaniu obecnej maszyny nie będzie taka zła... Ale wolałbym jednak mieć komfort pracy na nowym serwerze fizycznym.

Legalność to niestety bolączka związana z wirtualizacją - nie wszystko mieści się w ramach licencji, choć tak naprawdę legalne jest :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl