Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 22 mar 2016, 16:49 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2013, 19:07
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam.

Aktualnie przymierzam się do pozbycia się swoich starych HP DC5850 i zastąpienia ich pojedyncza maszyną. Wybór między serwer a desktop jest dla mnie oczywisty na korzyść desktopa(ciszej taniej, za te same pieniądze nowy zamiast używanego po-leasingowego).

Planuje jako platformy wirtualizacyjnej używać Proxmox'a w najnowszej wersji.
Domowy lab będzie uruchamiany w momencie kiedy będzie potrzeba także pewnie maksymalnie na kilka godzin w ciągu dnia. Będę wirtualizował(w opcji maksymalnej) kilka maszynek tj:
Contener LXC pod DNS
KVM Windows Server 2012(okazyjnie)
4 x KVM Baza danych Oracle 12c + Rac + DataGuard
1 x FreeNAS lub cokolwiek innego co jest w stanie wystawić zasoby po iSCI/NFS
1 x System monitorowania(Oracle OMS/Zabbix lub cokolwiek innego co będe chciał potestować)

Co do sprzętu:

Części do kupienia:
AMD FX-4320 Socket AM3+ BOX
Asrock 970M PRO3 AMD 970 Socket AM3+ BOX
Crucial DDR3 16GB (2x8GB) 1600MHz Ballistix Sport CL9
2xWestern Digital Caviar Blue 1TB SATA3 (WD10EZEX)
Corsair CX430 430W
Fractal Design Define Mini

Do tego dojdzie SSD na system, mianowicie Crucial M500 120GB który zalega mi na półce.
Co do ramu wiem żę 16GB to nie za dużo, ale jak tylko będzie potrzeba dokupię do 32GB. Startowo chce poprostu sprawdzić ile na 16GB zmieszczę.

Co do zestawu mam kilka pytań:
Jak wygląda sprawa RAID robionego na mdadm lub na biosie jeżeli chodzi o taką liczbę wirtualek? Czy 2 dyski to nie za mało na taka konfiguracje? Czy RAID0 da mi widoczną poprawę wydajności skoro przyspiesza on tylko odczyt/zapis sekwencyjny a zwiększa czas dostępu do pliku? I idąc dalej w jakich formatach trzymać dyski maszyn dla najlepszej wydajności?
Czy zasilacz który dobrałem będzie wystarczający 430W to niewiele jak na dzisiejsze czasy ale zestaw jest bez grafiki(która będzie włożona tylko na chwile(GF8800GT) by zainstalować Proxmox)?
Czy polecacie zamienić któryś z tych podzespołów na inny w podobnej cennie?
Wybrałem AMD ze względu że przy tym zastosowaniu liczba rdzeni jest ważniejsza niż pojedynczy rdzeń szybki, natomiast waham się między wymienionym procesorem a dołożeniem do FX-8320 8 core, czy warto?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 23 mar 2016, 01:36 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 15 lip 2009, 10:52
Posty: 16
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
16 GB RAM na start powinno wystarczyć, a jak piszesz, z czasem możesz dołożyć kolejne 16, albo 8 na początek.

Jeśli chodzi o procesor to w wypadku FX-8320 nieco zyskasz, ale jest on prawie 2x droższy (może lepiej tę kasę na dysk przeznaczyć) a poza tym ma wyższe TDP - 125W.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 23 mar 2016, 10:10 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2013, 19:07
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Właśnie zastanawiam się nad procesorem z tego co się orientuje to 100% będzie osiągał raczej tylko przy starcie maszynek i od czasu do czasu przy generowaniu danych.
Natomiast obawiam się tak dużej ilości maszynek na tylko 2 dyskach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 23 mar 2016, 21:18 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Nie wiem ile Ci będzie potrzebne miejsca na dyskach, ale może warto by zastanowić się nad zakupem dwóch 'tanich' SSD 500 GB?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 23 mar 2016, 22:14 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2013, 19:07
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Miejsca będę potrebował mniej niż 1TB. Ale kupno 2 xSSD po 1k zł każdy odpada zdecydowanie. Dlatego chciałem na SSD 120GB wrzucić system proxmoxa a na HDD budować macierz RAID0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 24 mar 2016, 01:38 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 mar 2009, 17:20
Posty: 33
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
@lukasbar

SSD 500 GB można dostać poniżej 600 PLN. Z drugiej strony możesz sprawdzić jak będą śmigać VM na tych dwóch WD. Jest jeszcze taka opcja by nie tworzyć RAID (bo w końcu RAID 0 nie zapewnia ochrony) a rozłożyć maszyny na dwa dyski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 24 mar 2016, 19:02 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2013, 19:07
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Zdecydowanie pójdę w stronę 2 dysków HDD, będą one zestawiane pod Debianem w mdadm w RAID0. Czy istnieje możliwość rozszerzenia takiego RAID0(przebudowy) w razie wrzucenia 4 dysków?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 25 mar 2016, 15:15 
Offline
V-aplikacja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 mar 2013, 00:26
Posty: 59
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 2 raz
Ja bym do raida na systemy uzyl wd black w raid1

_________________
http://wirtualizacja.blogspot.com/

SuperMicro X10SLL+-F/Intel Xeon E3-1231v3@3,4Ghz/SilentiumPC FERA3 HE1224/FractalDesign Define R/Samsung DDR3ECC (4x8GB)/LSI SAS2008/2xWD 10TB/4xHGST 4TB/1x512MB NVME/1xKingstone SSD 128MB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 25 mar 2016, 23:11 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 02 mar 2013, 07:49
Posty: 219
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
lukasbar pisze:
Witam.

Aktualnie przymierzam się do pozbycia się swoich starych HP DC5850 i zastąpienia ich pojedyncza maszyną. Wybór między serwer a desktop jest dla mnie oczywisty na korzyść desktopa(ciszej taniej, za te same pieniądze nowy zamiast używanego po-leasingowego).

Planuje jako platformy wirtualizacyjnej używać Proxmox'a w najnowszej wersji.
Domowy lab będzie uruchamiany w momencie kiedy będzie potrzeba także pewnie maksymalnie na kilka godzin w ciągu dnia. Będę wirtualizował(w opcji maksymalnej) kilka maszynek tj:
Contener LXC pod DNS
KVM Windows Server 2012(okazyjnie)
4 x KVM Baza danych Oracle 12c + Rac + DataGuard
1 x FreeNAS lub cokolwiek innego co jest w stanie wystawić zasoby po iSCI/NFS
1 x System monitorowania(Oracle OMS/Zabbix lub cokolwiek innego co będe chciał potestować)

Co do sprzętu:

Części do kupienia:
AMD FX-4320 Socket AM3+ BOX
Asrock 970M PRO3 AMD 970 Socket AM3+ BOX
Crucial DDR3 16GB (2x8GB) 1600MHz Ballistix Sport CL9
2xWestern Digital Caviar Blue 1TB SATA3 (WD10EZEX)
Corsair CX430 430W
Fractal Design Define Mini

Do tego dojdzie SSD na system, mianowicie Crucial M500 120GB który zalega mi na półce.
Co do ramu wiem żę 16GB to nie za dużo, ale jak tylko będzie potrzeba dokupię do 32GB. Startowo chce poprostu sprawdzić ile na 16GB zmieszczę.

Co do zestawu mam kilka pytań:
Jak wygląda sprawa RAID robionego na mdadm lub na biosie jeżeli chodzi o taką liczbę wirtualek? Czy 2 dyski to nie za mało na taka konfiguracje? Czy RAID0 da mi widoczną poprawę wydajności skoro przyspiesza on tylko odczyt/zapis sekwencyjny a zwiększa czas dostępu do pliku? I idąc dalej w jakich formatach trzymać dyski maszyn dla najlepszej wydajności?
Czy zasilacz który dobrałem będzie wystarczający 430W to niewiele jak na dzisiejsze czasy ale zestaw jest bez grafiki(która będzie włożona tylko na chwile(GF8800GT) by zainstalować Proxmox)?
Czy polecacie zamienić któryś z tych podzespołów na inny w podobnej cennie?
Wybrałem AMD ze względu że przy tym zastosowaniu liczba rdzeni jest ważniejsza niż pojedynczy rdzeń szybki, natomiast waham się między wymienionym procesorem a dołożeniem do FX-8320 8 core, czy warto?


AMD nie jest dobra platforma pod wirtualizacje.
Twoj komputer to gaming PC, nie serwer.

_________________
Pierwszy w Polsce projekt o domowym labie :)

http://www.VirtualOlivia.com | fb.com/VirtualOlivia | youtube.com/VirtualOlivia

Problemy z sieciami ? serwrami ? VMware ? Potrzebuje korepetycji z zakresu IT ?
kontakt [at] ines.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 26 mar 2016, 14:55 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2013, 19:07
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Dlaczego tak uważasz? Z tego co słyszałem to AMD jest właśnie słabe do gier(nie za mocne pojedyncze rdzenie - większość gier nie jest jeszcze przygotowana pod multi-core i nie korzysta z 8 rdzeni AMD), do tego poleca się Intel'a.
Natomiast pod wirtualizacje AMD wygrywa - więcej rdzeni, wsparcie dla wszytkich rozszerzeń już od najtańszych modeli.
Jaki zestaw poleciłbyś przy startowej kwocie powiedzmy 2-2,5k brutto(przy założeniach takich jak wyżej że ramu czy dysku mogę co jakiś czas dokupować)?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl