Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 02 mar 2011, 15:08 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 04 maja 2010, 21:53
Posty: 10
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,

Mam cztery macierze do wyboru. Tańsze i droższe Zamiarem jest zrobienie klastra z trzech serwerków 64 bit na VMware Essentials plus. Chciałbym zapytać fachowców z racji tego, że przedstawiciele handlowi nie mówią mi prawdy Chodzi o takie trzy serwerki fizyczne, które będą miały tam po 18GB ramu i kazdy po dwa procesory (HP DL360 G5). Pojawiają się teorie, że muszę podłaczyć pod to macierz FB bo iSCSI będzie mało wydajne itp z tym, że to jest uczelnia i te serwery to nie będzie udostępnianie nie wiadomo jakiej ilości danych. Kilka baz danych typu księgowość, dziekanat, kontrolery domeny, antywirusy, programy prawnicze, biblioteka itp. itd. W sumie docelowo będzie na tym klastrze z 15 serwerów wirtualnych po 5 na każdym z nich.

Pierwsze moje pytanie do Was, którzy mieliście z tym doświadczenie brzmi: czy macierz iSCSI wystarczy do tych celów ? Jeśli tak, to czy muszą być do dyski SAS czy może wystarczą SATA II no i mam sobie takie macierze iSCSI do wyboru. Jedne więcej miejsca, drugie mniej, jedne sata, drugie SAS, jedne jeden kontroler drugie dwa:


AX4-5ISC, jeden kontroler, 8x2TB 7200RPM SATA II

AX4-5I, dwa kontrolery, 8x2TB 7200RPM SATA II , opcjonalny SPS

VNXE3100, jeden kontroler, 6x2TB SAS, 6x1TB SAS, UNISPHERE, THIN PROVISIONING, Enhanced Support na 3 lata HW i SW

VNXE3100, dwa kontrolery, 6x2TB SAS, 6x1TB SAS, UNISPHERE, THIN PROVISIONING, Enhanced Support na 3 lata HW i SW

Czy moglibyście postawić się w mojej sytuacji i coś zasugerować ? Nie chcę kupić czegoś co potem nie będzie się wyrabiało. Jak wygląda w praktyce podłączenie takiej macierzy ? Czy one mają kilka portów RJ45 co zwiększa przepustowość np. z jednego gigabita do więcej ? Narazie robiłem VMware tylko poprzez udostępnienie folderu po NFS jako zewnętrznego storage więc jestem trochę zielony.

W serwerach HP napisane jest, że aby używać iSCSI na tych portach, konieczna jest jakaś licencja. Jak to wygląda w praktyce ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Tjw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 mar 2011, 22:08 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:50
Posty: 74
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 1 razy
Środowisko względnie nieduże i każda z macierzy POWINNA wystarczyć, a ja bym poszedł wstępnie w kierunku EMC. Powinna wykrzyczałem celowo bo pomimo, że dużo napisałeś, to nie podałeś zbyt dużo szczegółów.

Sam będziesz budował środowisko czy jakaś firma zewnętrzna.
Może dostawcy mają jakiś lab albo sprzęt Demo w którym choć część obciążeń mógłbyś odtworzyć.

Piszesz ... kilka baz danych ... ale jakie jest obciażenie przez nie generowane? Aplikacje bazodanowe intensywnie używające dysków mogą sprawić, że SATA stanie się wąskim gardłem.

Co do iSCSI to dla wielu średniej wielkości środowisk w zupełności wystarcza, rozwiązania z iSCSI rozwinęły się przez latta.

Warto również zerknąć na ofertę Fujitsu i NetApp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 mar 2011, 10:09 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 10 gru 2010, 16:11
Posty: 54
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
mirecki pisze:
Warto również zerknąć na ofertę Fujitsu i NetApp.

Zachęcam do testów macierzy NetApp, możemy wypożyczyć modele: FAS2020, FAS2040 lub FAS3210: http://www.alterkom.pl/Rozwiazania/NETAPPMacierze.aspx


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl