Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 22 cze 2011, 09:20 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 12 lut 2011, 15:03
Posty: 23
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,

Chciałbym u siebie w firmie zwirtualizować wszystkie desktopy. Na pierwszy ogień wybrałbym 10 najstarszych komputerów, które i tak w najbliższym czasie trzeba by wymienić. Czy w przypadku 10 desktopów można osiągnąć już jakieś oszczędności z takiego posunięcia?? Zakładając, że cena nowego przyzwoitego komputera to około 2tyś zł brutto to musiałbym wydać mniej więcej 20tyś na modernizację... Jeżeli udałoby się kupić serwer za połowę tej kwoty i na razie jechać na darmowej wersji citrixa to dla Prezesa miałoby to już jakiś sens. Nie mam zupełnie na tą chwilę pojęcia jaki i za ile trzeba by kupić serwer aby pociągnął takie obciążenie a dodatkowo w łatwy sposób można by później go rozbudować. Docelowo w firmie jest 30 komputerów. Kiedyś byłem na prezentacji serwerów IBM Blade może coś takiego?? chociaż nie wiem jak to cenowo wypada... Poradźcie coś jak to ugryźć i czy to ma sens w przypadku takiej ilości desktopów.

Pozdr.
JN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 22 cze 2011, 12:59 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 15 sty 2009, 00:46
Posty: 118
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 4 raz
Gdybyś rozważał wdrożenie wirtualizacji desktopów w tak stosunkowo niewielkim środowisku jeszcze 2 lata temu popukał bym się po głowie.

Dziś jednak wygląda to nieco inaczej.
Podobnie jak z wirtualizacją serwerów, która już co raz częściej jest wykorzystywana w małych i średnich firmach, wirtualizacja desktopów znajduje zastosowanie w małych środowiskach.

Co do kosztów to samo wdrożenie wcale nie wyjdzie tak tanio (oczywiście nie pokuszę się teraz o tabelkę z kalkulacją). Cienkie/Zero klienty nie są aż tak tanie. Ale z drugiej strony np. zużycie przez nie energii już jest ułamkiem w stosunku do PCtów. Kolejna sprawa, że przejście np. na Windows 8 w przyszłości nie wymagało by zmiany końcówek. A jeszcze jedna sprawa taki sprzęt praktycznie się nie psuje.

Co do zaś serwera pewno i Blade może być wykorzystany. Ale musisz pamiętać, że w sytuacji wykorzystania VDI Serwer powinien być dodatkowo zabezpieczony, ze względu na to że jest centralnym punktem całej infrastruktury. i chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo jak i o wysoką dostępność.

Zwróć uwagę na to, że dziś Pani Krysia (w małych firmach bardzo często) może pracować bez chwilowego dostępu do sieci/ serwera, może napisać pismo, czy też wklepać dane do arkusza. W sytuacji VDI, każda awaria sieci, środowiska serwerowego powoduje paraliż firmy. I tu należy sobie odpowiedzieć czy stać nas na zapewnienie odpowiedniego poziomu dostępności usług. A może jest tak, że pomimo przestoju nie stanie się nic strasznego (patrz placówki państwowe - tam nie będzie nikt płakał, że przez 2h nie może pracowac :D).

W takiej sytuacji może pokusić się konsultację z zewnętrzną firmą. A co do sprzętu to skorzystać z jakiejś kompleksowej platformy, zbudowanej na potrzeby VDI (serwery, storage, klienci) np. od HP, Fujitsu i innych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 22 cze 2011, 13:46 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Przy takiej liczbie kompów chyba bym się nie zdecydował na wirtualizację desktopów. Ale chyba najlepszym rozwiązaniem dającym jakiś wskaźnik czy w ogóle się za to zabierać jest wysłanie zapytań do kilku firm w sprawie przygotowania oferty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 22 cze 2011, 14:30 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7391
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Na pewno warto przemyśleć temat, kluczowa będzie rzetelna analiza kosztów.
Jest to niewątpliwie jakiś krok do przodu i być może znaczne obniżenie kosztów w perspektywie długofalowej. Jeśli się będziesz decydował to pamiętaj by wybrać ofertę na serwer/storage z krótkim czasem reakcji supportu (np. 24h). Dokonując analizy przedsięwzięcia zwróć uwagę na zapotrzebowanie pasma sieciowego. Czy użytkownicy będą korzystali zdalnie z infrastruktury? Bo jeśli tak to może okazać się konieczne zastosowanie rozwiązań do optymalizacji WAN.

Analizując koszty weź pod uwagę to, że na Windowsy będziesz potrzebował licencji VECD. No i oczywiście pamiętaj o kosztach licencji Xendesktop po przejściu z XenDesktop Express na edycję płatną.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 26 cze 2011, 23:47 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 03 kwie 2009, 13:13
Posty: 35
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
Warto na pewno zrobic testy. Nalezy jeszcze uwzglednic ew. plany rozwoju firmy. Zwiekszenie kadry, uzytkownicy mobilni z dostepem do srodowiska firmowego itp. A wogole na pewno dzieki wdrozeniu zyskal bys na znacznym uproszczeniu zarzadzania desktopami. Z tym ze akurat ta kwestia dla szefostwa bedzie pewno najmniej istotna, albo lepiej wogole ja przemilczec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 27 cze 2011, 08:58 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 24 maja 2010, 22:04
Posty: 1
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Nie masz co liczyć na niższe koszty zaraz na początku. Samo wdrożenie wygeneruje koszt przewyższający koszt 10 stacji. Natomiast na dłuższy czas na pewno będą one niższe. Przy max 30 stacjach (nie wiem jak wydajne one mają być) w Blade bym się nie bawił, w przypadku IBM to minimum 30 000 - 50 000 zł (zakładając skrzynkę S, min 2 serwery, i kilka dysków) zresztą można samemu sprawdzić: http://www-947.ibm.com/support/entry/portal/docdisplay?brand=5000008&lndocid=MIGR-62168. Taniej wyjdzie pojedynczy serwer ale dobrze wyposażony i zabezpieczony. Do tego dojdą jeszcze koszty licencji Windowsa i platformy jaką wybierzesz do VDI, w ostateczności jako końcówki można przerobić stare komputery ale jeżeli nie to dochodzą koszty klientów. Niech mnie nikt źle nie zrozumie jestem jak najbardziej za Virtualizacją destopów (zarządzanie, awaryjność, prostota i jednorodność środowiska) ale do tematu trzeba podchodzić rozsądnie jest granica ilości komputerów od której opłaca się inwestować w VDI, z czasem pewnie będzie się ona przesuwać w dół :). Oczywiście można zrobić wszystko bardzo tanio ale z doświadczenia wiem że wydając więcej pieniędzy mamy łatwiej zarządzalne środowisko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 lip 2011, 19:07 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7391
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Warto zapoznać się z dokumentem
Citrix XenDesktop on XenServer and IBM Hardware.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 wrz 2011, 09:22 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2011, 15:27
Posty: 6
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Pozwólcie, że podepnę się pod temat. Nie chcę zaśmiecać forum :)
Interesuje się wirtualizacją od krótkiego czasu. Wygląda to naprawdę fajnie :)
Jaki sprzęt byłby wymagany do wirtualizacji 60 pulpitów w malej firmie? Chodzi mi o minimalne specyfikacje sprzętowe. Chciałbym bardzo zastosować coś takiego u siebie w firmie, ale nie wiem jak wyglądałyby ewentualne oszczędności (piszecie wcześniej, że ich brak, więc niech chociaż nie generuje dodatkowych kosztów). 70% ludzi to programiści (małe wymagania), 30% graficy (photoshopy, milion plików otwartych jednocześnie:)) Potrzebuje serwer, klientów i licencje czy coś jeszcze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 wrz 2011, 00:36 
Offline
V-aplikacja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 kwie 2009, 13:02
Posty: 77
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
pieniek88 pisze:
Interesuje się wirtualizacją od krótkiego czasu. Wygląda to naprawdę fajnie :)

Trudno bez dokładnej analizy środowiska ocenić zapotrzebowanie na sprzęt. Jeśli weźmiesz pod uwagę serwer z dwoma Xeonami quad core, to bezpieczna będzie kalkulacja - 10 VM/Core, do tego 72 GB RAM i szybki system pamięci masowej. Nasuwa się jednak pytanie czy stanowiska grafików są odpowiednimi kandydatami do wirtualizacji, z reguły im ciągle zasobów za mało.

_________________
Shadow-MAN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 13 wrz 2011, 09:04 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2011, 15:27
Posty: 6
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Przecież taki sprzęt kosztuje majątek!! :shock:
Na pewno mniej niż tradycyjne desktopy. Jak przekonaliście swoich szefów do wirtualizacji? Ja chyba nie mam szans :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl