Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 27 lis 2011, 18:49 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 27 lis 2011, 17:29
Posty: 31
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Witam serdecznie,

Ostatnio zacząłem się interesować wirtualizacją zacząłem od programu virtualbox pod windows. Zainstalowałem wiele maszyn wirtualnych głównie debian/ubuntu. To co chciałbym osiągnąć to zainstalowanie hosta do maszyn wirtualnych na komputerze osobistym.Posiadam procesor AMD Phenom X6 1055T oraz 8GB Ramu, w sklepie dostałem informacje, że nadaje się do wirtualizacji. Problem polega na tym, że jest tego sporo (Oracle, VMware i inne) i ciężko mi się zdecydować w którym kierunku iść. Celem jest stworzenie serwerów wirtualnych pod obsługę systemu zarządzania bazą danych (oddzielny serwer do MySQLa, odzielny do Oracle,) do celów testowych i edukacyjnych. Dobrze by było, żeby jedną z maszyn był np winxp i możliwość pracy zdalnie na takim systemie (wirtualny desktop). Dodam, że interesują mnie tylko rozwiązania darmowe. Proszę napisać jakie rozwiązanie by ewentualnie się nadawało do tego i od czego się zabrać..no i czy pomysł separacji systemów w tym przypadku ma sens


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 28 lis 2011, 00:38 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 15 lip 2009, 10:52
Posty: 16
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
To może od końca, pomysł separacji jak najbardziej OK. Jak podczas tstów namiszasz to łatwo przywrócić stan pierwotny. Jeśli chodzi o darmowe rozwiązania to masz do wybrou właśnie Virtual Boxa, VMware Player i Microsoft Virtual PC. Virtualboks ma najwiekszae mozliwości z wymienionych.

Co do sprzętu, to oczywiście Phenom wspiera wirtualizację, ważne by jescze płyta wspierała, ale pod Phenoma już chyba wszystkie wspierają. Ważne by komp miał jeszcze duuuuuużo RAMu i szybki dysk, najlepiej oddzielny na maszyny wirtualne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 28 lis 2011, 18:56 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 06 paź 2010, 09:49
Posty: 30
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
Jak napisał poprzednik, największe możliwośći z darmowych rozwiązań tego typu daje Virtual Box. O ile mówimy o wirtualizacji pod kontrolą systemu operacyjnego, tzn. system a na nim zainstalowane narzędzie. jeśli system jest Ci zbędny wówczas możesz wykorzystać Vmware ESXi, Microsoft Hyper-V Srver albo Citrix XenServer.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 29 lis 2011, 09:30 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 27 lis 2011, 17:29
Posty: 31
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
w.cieslik pisze:
Vmware ESXi, Microsoft Hyper-V Srver albo Citrix XenServer.


Witam a czy wszystkie wymienione powyżej są darmowe? Który jest w miarę najbardziej przystępny pod względem obsługi (także tutoriale w sieci, dokumentacja). Najbardziej mnie kusi VMware ESXi żeby wypróbować chyba dużo osób na forum wybrało właśnie to. Dziękuje za pomoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 29 lis 2011, 13:29 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 25 maja 2009, 17:08
Posty: 10
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Wszystkie rozwiązania jakie wymienił w.cieslik są darmowe lub w darmowych wersjach, z nieco ograniczonymi możliwościami w stosunku do odpowiedników płatnych.

Co do ESXi to produkt lidera na rynku wirtualizacji, więc warto sę nim zainteresować.

_________________
Lech Nowak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 29 lis 2011, 14:19 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 03 kwie 2009, 13:13
Posty: 35
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
gutek pisze:
Najbardziej mnie kusi VMware ESXi żeby wypróbować chyba dużo osób na forum wybrało właśnie to.

A ja będąc na twoim miejscu zacząłbym od poznania VirtualBoxa. Co do hypervisorów to musisz pamiętać, że w wersjach darmowych mają podobne możliwości, a esxi jest wyjątkowo kapryśny co do sprzętu i może Ci się nie udać odpalić na danym sprzęcie, węc może zacznij od Citrix albo Microsoft. z resztą pobieżnie w 2 tyg możesz wszystkie rozwiązania przetestować ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 29 lis 2011, 23:09 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 27 lis 2011, 17:29
Posty: 31
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
mi2l pisze:
A ja będąc na twoim miejscu zacząłbym od poznania VirtualBoxa


tego używam już z dobre pół roku :) nie wiem czy go poznałem :P tyle co mi potrzeba to wiem, głównie mam na tym różnorakie linuxy, teraz chcę zrobić wirtualizacje na hypervisorze zwłaszcza, że może będę miał dobry serwer do testów. Zacznę chyba od ESXi a jak kolega pisał wypróbować można wszystko. Jak wygląda partycjonowanie dysku na takim hoście (robimy jedną partycję podstawową na instalację hosta a resztę na maszyny wirtualne?) są tu jakieś sprawdzone strategie? Ja w linuxie przeważnie robię partycje podstawową, rozszerzoną na /home i swap.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 30 lis 2011, 23:52 
Offline
V-desktop
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lis 2008, 00:46
Posty: 185
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 6 raz
gutek pisze:
Jak wygląda partycjonowanie dysku na takim hoście (robimy jedną partycję podstawową na instalację hosta a resztę na maszyny wirtualne?) są tu jakieś sprawdzone strategie? Ja w linuxie przeważnie robię partycje podstawową, rozszerzoną na /home i swap.

Nic nie musisz robic, instalator zrobi tak by bylo dobrze, ew mozesz przeeznaczyc oddzielny dysk fizyczny na potrzeby maszyn wirtualnych.

_________________
Stań się lepszym człowiekiem. I zanim poznasz kogoś upewnij się, że znasz siebie i że nie będziesz chciał być taki jak on chce, ale będziesz sobą - Gabriel García Márquez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 mar 2012, 00:33 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 27 lis 2011, 17:29
Posty: 31
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Witam ponownie po przerwie,

postanowiłem nie zakładać nowego tematu, na dniach w moje ręce wpadł serwer ibm 2 proc intel xeon 3,4 GHz i 4GB Ram dwa dyski SCSI, wcześniej instalowałem ESXI 5.0 na moim desktopowym komputerze (AMD 1055T) i nie było problemu, śmigało, natomiast na tej maszynie instalacja się nie powiodła i owa kapryśność wyszła na jaw o której pisane było wyżej. Postanowiłem dać spokój ESXI i wybrać coś innego do testów. Może i w mało racjonalnych przesłankach pobrałem Citrix Xen 6.0.0 ze strony Citrixa jakoś przeglądałem internet i najwięcej znalazłem o tym, filmiki na stronce pokazujące możliwości zachęciły mnie w przeciwieństwie do Oracle VM o którym mało jest napisane. Mam nadzieje że to zadziała, czy na takim sprzęcie powinno to działać co ewentualnie innego? Potrzebuje mieć kilka maszyn debian 6 lub ubuntu głównie do testów systemów bazodanowych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 mar 2012, 14:01 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7391
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
gutek pisze:
Mam nadzieje że to zadziała, czy na takim sprzęcie powinno to działać co ewentualnie innego?

Citrix XenServer w kwestii sprzętu jest mniej kapryśny od rozwiązań VMware. Powinien działać. Ale to szybko sprawdzisz. instalacja XenServera to 10 minut ;).

Co Do VMware to chyba jeszcze nie wszystko stracone. Jeślo chcesz poznać tę platformę to może spróbuj zainstalować ESXi 4.x, może zadziała. No i jeszcze można zwirtualizować samego ESXi, no ale tutaj wiadomo dodatkowy narzut na sprzęt (pamięć/RAM)...., choć na potrzeby nauki jak znalazł.

Możesz również przetestować Xena (tego nie cytriksowego) - cykl artykułów u nas w dziale artykuły.

No i jeszcze jest Microsoft Hyper-V Server, też za free.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl