Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Xen a XenServer
PostZamieszczono: 16 gru 2011, 18:06 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 lip 2011, 00:09
Posty: 2
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Bardzo proszę o odpowiedź bardziej zaawansowanych forumowiczów :)

1. Jaka jest obecna odległość/metryka/pokrewieństwo pomiędzy Xen.org a XenServer (Citrix) ?
Czy oba projekty czerpią ze swoich zasobów/rozwiązań i zwracają do nich ?
a. jakie są istotne różnice miedzy tymi rozwiązaniami.
b. jak wygląda porównanie wydajnościowe obu rozwiązań przy tych samych parametrach wejsciowych.

2. Czy Xen.org jest forkiem XenSource po jego wykupieniu przez Citixa za 500.000.000$ ?

3. Czy pod Xen.org Dom0_x64 (debian squeeze) da się zwirtualizować DomU 32-bitowy (debian squeeze) ?

4. Czy do XenServera (Citrix) w wersji Free jest jakiś klucz licencyjny który trzeba odnawiać co X-dni ?

Bardzo dziękuje za odpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 gru 2011, 21:28 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7388
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Kordian pisze:
Bardzo proszę o odpowiedź bardziej zaawansowanych forumowiczów :)

Odpowiadając na Twoje pytania, można by się pokusić o napisanie ciekawego artykułu... (może ktoś chętny;-)??)
Spróbuję tak w skrócie...

ad1. Oba projekty współdzielą większość kodu. Marketngowcy Citrixa przedstawiają Xen'a jako super wydajny silnik, a XenServer jako superszybki samochód wyścigowy napędzany tym silnikiem. Zazwyczaj papka marketingowa wywołuje na mojej twarzy uśmiech, w tym wypadku nie uśmiecham się a przytakuje i kiwam głową potwierdzająco. Może to będzie uproszczeniem ale ja bym dwa powyższe zestawił podobnie jak jakiś Linux vs Red Hat / SUSE...

XenServer ruszy tylko na 64bit sprzęcie Xen na 32, ale dziś to już bez znaczenia.
IMHO wydajność nieco na korzyść Citrixa. Wraz z XenServerem dostajesz świetne GUI w postaci XenCenter.
Xen jest projektem społecznościowym, XenServer korporacyjnym zbudowanym na bazie tego pierwszego. Opensource’owe narzędzia dla Xen'a nie współpracują z XenServer’em.

ad2. I tak i nie, bo w radzie doradczej Xen.org są potentaci światowego IT w tym m.in Citrix
ad3. hmmm nie powinno być problemu, ale sam przyznam że tego nie robiłem
ad.4 dla XenServer w wersji free generujesz klucz na rok, a później na kolejny...

Wracając do artykułu w ciągu 2,3 dni rozpoczniemy publikację cyklu artykułów, w których wirtualizacja z wykorzystaniem Xen'a zostanie rozłożona na czynniki pierwsze :D

BTW. Zmieniłem temat by był bliższy problematyce

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: Kordian
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 21 gru 2011, 15:24 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 lip 2011, 00:09
Posty: 2
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Dziękuję za obrazową odpowiedź. Jak to dobrze,że są ludzie z pasją :)

Kiedyś na studiach na przedmiocie "modulacja i detekcja" .. prowadzący stwierdził, że najlepszym zabezpieczeniem
dla transmisji danych jest ukrycie sygnału w szumie ... nie znając klucza nie będziemy wiedzieć gdzie/kiedy szukać sygnału w widmie.
w dzisiejszych czasach jest podobnie. Mamy nadmiar informacji (reduktancja) a marketing wykorzystuje to w 100%.
Ja nie potrzebuję tuningować swojego samochodu, wystarczy mi 105KM jak na nasze drogi OK.
Rok temu testując Cytrixa/Xen wybrałem XEN bo odstraszyła mnie jakaś rejestracja, która kiedyś sie tam może skończyć.
Pewnie zrobię ponowny rekonesans Citrixa z uwagi na te "dodatki" w postaci migracji LIVE itp.
Od tamtego czasu jestem pod wielkim wrażeniem możliwości/ceny tego rozwiązania.
Sukcesywnie po mojej prawej stronie rośnie piramida starych serwerów, które odchodzą do świata wirtualnego.
Sentymentalnie sprawdzam im uptime. Mój rekordzista to 890dni.
Na pożegnanie napisałem mu w terminalu "dziękuję za udaną współpracę" ..
odpisał "command not found". Nie był przepracowany bo przez te 3 lata mial idle 99%.

Gdybym miał te projekty ustawiać w kolejce:
kernel.org,gcc,XEN.org,Debian,LTSP,Asterisk,Apache,PHP,MySql,Firefox,OpenWrt,Android,Blender

Może jednak ktoś zna rozwiązanie "najważniejszego" punktu 3 ?
"Czy pod Xen.org Dom0_x64 (debian squeeze) da się zwirtualizować DomU 32-bitowy (debian squeeze) ?"
i jak to zrobić.

Cykl Xen zapowiada się bardzo ciekawie. Ma nadzieję, że przed świętami na gwiazdkę będzie jeszcze 2 część :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 21 gru 2011, 22:19 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7388
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Cytuj:
Rok temu testując Cytrixa/Xen wybrałem XEN bo odstraszyła mnie jakaś rejestracja, która kiedyś się tam może skończyć.

Wiele razy, spotkałem się z tym, że ktoś miał obawy, zastanawiając się nad tym co będzie jak mi każą później płacić....

Ale chyba nie ma się czego obawiać.
oficjalne stanowisko Citrixa jest takie, że klucz wydawany jest w celach statystycznych. Dzięki temu mają np. informację ile kluczy wykorzystywanych jest tylko na potrzeby jakichś krótszych testów, ile wykorzystywane jet produkcyjnie a w końcu jaka część przechodzi na wyższe/płatne wersje.

Myślę, że jakakolwiek opłata za wersję darmową to było by harakiri. W końcu dzięki darmowej opcji wirtualizacji XenServer trafi do firm, które na dzień dobry nie mgły by sobie pozwolić na wersję płatną. A poza tym część firm, korzystających z darmowej wersji wraz z rozbudową infrastruktury dostrzeże potencjał/konieczność posiadania wersji płatnych....

Cytuj:
Może jednak ktoś zna rozwiązanie "najważniejszego" punktu 3 ?

Może uda mi się to sprawdzić, ale nie gwarantuje.

Cytuj:
Cykl Xen zapowiada się bardzo ciekawie. Ma nadzieję, że przed świętami na gwiazdkę będzie jeszcze 2 część :)

Na pewno będzie jeszcze w tym roku :D

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl