Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 31 maja 2012, 22:55 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 maja 2012, 13:57
Posty: 8
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 0 razy
Witam

Postanowiłem pobawić się trochę rozwiązaniami różnych producentów.
Szukając informacji natrafia się na pełno produktów i różnych dziwnych nazw, dlatego chciałbym trochę uporządkować swoją wiedze.

Moje pytania:
-Czy VMware ESXi to środowisko dedykowane do wirtualizacji desktopów a VMware Server do wirtualizacji serwerów? Jakie są główne różnice między nimi? Rozumiem, że obydwa są hypervisorami?

-vSpheare i vCenter - obydwa służą do zdalnego zarządzania wirtualnymi maszynami i hypervisorem, tak? Wobec tego dlaczego są aż dwa?

-gdy podłączam się do wirtualnej maszyny na VMware ESXi używam zdalnego pulpitu, czy istnieje jakieś oprogramowanie służące do tego i czy warto go używać/ma jakieś zalety nad zwykłym remote desktopem?

-Xen i Citrix XenServer - czy to jest ten sam hypervisor, tylko że pierwszy z nich instalowany jest jako pakiety w systemie linux, a drugi jako oddzielna aplikacja?

-Citrix XenServer to środowisko dedykowane do wirtualizacji desktopów a XenDesktop do wirtualizacji serwerów i oba są niezależnymi hypervisorami? Jakie są główne różnice między nimi?
Czy raczej XenDesktop instaluje się jako element XenServer?

-i jeszcze pytanie odnośnie logowania? remote desktop, czy xen stworzył do tego jakąś aplikacje?

trochę dużo tych pytań, ale może ktoś akurat będzie miał czas i ochote rozwiać moje wątpliwości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 cze 2012, 00:05 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj,

Cytuj:
-Czy VMware ESXi to środowisko dedykowane do wirtualizacji desktopów a VMware Server do wirtualizacji serwerów...

VMware Server (rozwiązanie już nie rozwijane) to hypervisor typu drugiego, czyli koniecznym była/jest jego instalacja na jakimś systemie operacyjnym. np.Windows.

Natomiast ESXi to darmowe rozwiązanie do wirtualizacji serwerów, hypervisor typu pierwszego, instalowany bezpośrednio na sprzęcie, tak jak system operacyjny.

vSphere to platforma do wirtualizacji serwerów i fundament dla środowiska chmurowego zbudowany na bazie ESXi (w wersji płatnej) i dodatkowych komponentów w zależności od edycji.

Jeśli chodzi o rozwiązanie do wirtualizacji desktopów i VMware to jest to VMware View.

Cytuj:
-vSpheare i vCenter - obydwa służą do zdalnego zarządzania wirtualnymi maszynami i hypervisorem, tak? Wobec tego dlaczego są aż dwa?

vSphere jak wyżej. Natomiast VMware vCenter Server (wcześniej rozwijany pod nazwą VMware VirtualCenter) służy do zarządzania infrastrukturą VMware (dostępny w wersji płatnej). Czyli po zakupie vSphere masz dostęp do vCenter...

Cytuj:
-gdy podłączam się do wirtualnej maszyny na VMware ESXi używam zdalnego pulpitu...

Samym hostem możesz zarządzać z poziomu vSphere Client lub VMware Go (Pro)
A z samymi OSami możesz się też łączyć via VNC.

Cytuj:
Xen i Citrix XenServer - czy to jest ten sam hypervisor, tylko że pierwszy z nich instalowany jest jako pakiety w systemie linux, a drugi jako oddzielna aplikacja?

Xen to hypervisor rozwijany przez społeczność, natomiast Citrix XenServer to rozwiązanie rozwijane na bazie Xen'a po zakupie XenSource przez Citrixa.

Cytuj:
Citrix XenServer to środowisko dedykowane do wirtualizacji desktopów a XenDesktop do wirtualizacji serwerów i oba są niezależnymi hypervisorami?

Citrix XenServer to rozwiazanie do wirtualziacji serwerów i fundament dla środowiska chmurowego, podobnie jak VMware ESXi/vSphere...

XenDesktop to rozwiązanie do wirtualizacji desktopów (nie jest hypervisorem), i możemy go zainstalować z wykorzystaniem np. XenServer.

Cytuj:
i jeszcze pytanie odnośnie logowania? remote desktop, czy xen stworzył do tego jakąś aplikacje?

Troszkę się pogubiłem, jeśli chodzi o maszyny na hypervisorze i dostęp do nich to np. RDP, VNC..., z kolei w przypadku wirtualizacji desktopów i dostęp do nich to temat rzeka i rozciąga się po XenClient (kliencki hypervisor Citriksa).

To tak pokrótce przed snem. Jak masz wątpliwości to pytaj, postaram się w miarę możliwośći i wiedzy rozwinąć poszczególne kwestie...

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: adamozz
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 cze 2012, 00:24 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 maja 2012, 13:57
Posty: 8
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 0 razy
Dzięki.
Trochę się już to wszystko rozjaśniło.

Jeszcze szybkie pytanie, jeżeli chcę udostępnić parę wirtualnych desktopów, to instaluje hypervisor VMware ESXi i w ramach hypervisora (np. na stworzonej wirtualnej maszynie) instaluje VMware View, tak? Później łącze się z VMware View i on udostępnia mi desktopy (systemy operacyjne) zainstalowane na utworzonych na ESXi oddzielnych wirtualnych maszynach?

Tak samo ma się sytuacja z citrixem, jeżeli chcę udostępnić parę wirtualnych desktopów, to instaluje hypervisor XenServer i w ramach hypervisora (na stworzonej wirtualnej maszynie) instaluje XenDesktop, tak?

Dobrze to zrozumiałem?

Jeżeli możesz zerknąć na to:
http://skalski.info/publikacje/wirtuali ... lipty-vdi/
Chodzi mi o rys. 2 - Schemat infrastruktury wirtualnych pulpitów.
Jak to się ma np. do citrixa? Każdy z tych elementów, to musi być oddzielna maszyna wirtualna a na niej zainstalowana jakaś konkretna aplikacja np. xenDesktop?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 cze 2012, 11:14 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Cytuj:
Jeszcze szybkie pytanie, jeżeli chcę udostępnić parę wirtualnych desktopów, to instaluje hypervisor VMware ESXi i w ramach hypervisora (np. na stworzonej wirtualnej maszynie) instaluje VMware View...

To jest bardziej złożone. Hypervisor stanowi podstawę pod budowę wszelkiego typu wirtualizacji..., jeśli robimy krok dalej i wirtualizujemy desktopy, to w przypadku VMware View mamy do dyspozycji dwie edycje z różnymi komponentami:

VMware View Enterprise
- VMware vSphere Desktop
- VMware vCenter Server
- VMware View Manager
Dodatkowo w edycji Premier dostępne są:
- VMware View Persona Management
- VMware View Composer
- VMware vShield Endpoint
- VMware ThinApp
- VMware View Client

Tak więc, tu nie chodzi tylko o zainstalowanie View, ale skonfuigurowanie wieloskładnikowej platformy.

Cytuj:
Tak samo ma się sytuacja z citrixem, jeżeli chcę udostępnić parę wirtualnych desktopów, to instaluje hypervisor XenServer...

Tak, ale w tym wypadku hypervisor (nie musi to być XenServer, może to być np. Hyper-V) jest tylko bazą, dokładnie tak jak powyżej... Dodatkowo w środowisku musisz mieć kontroler domeny, XenDesktop Delivery Controller, MS SCVMM (jeśli korzystasz z Hyper-V), ew. XenApp,...

Co do protokołów i wirtualizacji desktopów z wykorzystaniem XenDesktop to wykorzystuje się protokołu ICA, dodatkowo w grę jeszcze wchodzi HDX itd...

Cytuj:
...Chodzi mi o rys. 2 - Schemat infrastruktury wirtualnych pulpitów.
Jak to się ma np. do citrixa? Każdy z tych elementów, to musi być oddzielna maszyna wirtualna...

Dokładnie, a nawet nie tylko wirtualna a i fizyczna jest konieczna (np. dla DC). I tak to ogólnie wygląda w wypadku VDI w wydaniach Citrix, Microsoft i VMware.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: adamozz
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 cze 2012, 03:02 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 maja 2012, 13:57
Posty: 8
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 0 razy
Jeszcze pozostała kwestia produktów microsoft.

Rozumiem, że główny hypervisor, to microsoft hyper-v (taki odpowiednik VM ESXi...) ale jak nazywa się aplikacja do zarządzania zdalnego (odpowiednik vSpheare lub xenCenter)?

Czy instalując Microsoft Hyper-V muszę najpierw zainstalować Microsoft Server 2003 lub 2008?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 cze 2012, 11:34 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
adamozz pisze:
Jeszcze pozostała kwestia produktów microsoft...Czy instalując Microsoft Hyper-V muszę najpierw zainstalować Microsoft Server 2003 lub 2008?

Tak. Hypervisorem Microsoft jest Hyper-V. Co do zarządzania to:
RSAT Tools for Windows 7, pozatym z poziomu serwera możesz zarządzać Hyper-v jescze poprzez Hyper-V Manager, Fileover Cluster Manager, dla zamożnych dochodzi SCVMM no i oczywiście narzędzia firm trzecich.

W tym miejscu jeszcze uściślę, że Hyper-V dostępny jest w postaci darmowego produktu Hyper-V Server 2008 R2 oraz w Windows Server 2008 R2 jako rola serwerowa. Jak byś chciał instalować Hyper-V pod Core wówczas należy wydać polecenie
Kod:
start /w ocsetup Microsoft-Hyper-V
.

Reasumując. Instalujesz albo wersję darmową, albo 2008 R2 i na nim instalujesz rolę Hyper-V. W drugim wypadku należy pamiętać (bo to często jest mylące), że wówczas Hyper-V nie działa pod 2008 lecz tak na prawdę podczas instalacji roli Hyper-V jest posadzony bezpośrednio na sprzęcie a na nim działa już zwirtualizowany 2K8.

Edit: W pytaniu powyżej napisałeś vSphere, należało by napisać vSphere Client.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: adamozz
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl