Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaki sprzęt
PostZamieszczono: 02 wrz 2013, 10:17 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 sie 2013, 10:11
Posty: 6
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Witam

Przymierzam się do wirtualizacji w firmie, ale ciągle mam jakieś ale...
Testuje różne rozwiązania, XenServer, ESXi, Proxmox, ale nie mogę się zdecydować co wybrać.
ESXi raczej już odpada, nie będzie mnie stać ma licencje essentials plus, więc pozostaje XenServer lub Proxmox.

Na sprzęt i oprogramowanie mam 50-60tyś.

Do zwirtualizowania:
1x Win2003 + Oracle
2x Win2008 + SQL
5x XP
8x Linux
Dojdą jeszcze 3-4 maszyny z Win2008/2012

Proxmox oraz XenServer można mieć za friko, ale...
W wersji darmowej Proxmoxa, deweloperzy zrobili sobie "poligon doświadczalny", a XenSerwer w wersji darmowej jest ciężko aktualizować.
Obecnie licencja na Xen-a jest w promocji 199$(500$), Proxmox kosztuje 60euro.
Jak się sprawuje Wam Xen 6.2 ? Czy ktoś może się wypowiedzieć o Proxmox-ie 3.0/3.1 ?

Jaki sprzęt polecicie do 50-60tyś. ?
2x NOD
1x magazyn na wirtualki
1x backup wirtualek

Do backupu i magazynu zapewne polecicie jakieś macierze, ale czy się zmieszczę w kwocie, którą dysponuje ? może jakieś rozwiązania softwarowe ? GlusterFS, OpenFiler ?

Przepraszam jak coś pokręciłem w terminologii itp. wirtualizacja na taką skale, to dla mnie nowość i wyzwanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 wrz 2013, 12:59 
Offline
V-początkujacy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:30
Posty: 5
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witaj,

nie wiem jak aktualnie wygląda sytuacja z wirtualizacją baz danych Oracle, ale do niedawna Oracle tylko wspierało wirtualizację ich środowiska bazodanowego na ich hypervisorze Oracle VM. Oczywiście certyfikacja a działanie to dwie różne rzeczy, ale gdybyś potrzebował wsparcia technicznego od nich to możesz być odesłany z kwitkiem.

Te dodatkowe maszyny z Windows Server 2008 i 2013 będą jakoś mocno obciążone? A jak bazy danych?

Co do macierzy, to wiadomo za sprzęt musisz zapłacisz, ale z kolei jak pójdziesz w open source to być może wówczas będziesz musiał zainwestować w mocniejsze/wydajniejsze dyski itd.

Masz jakieś preferencje odnośnie producentów sprzętu?

_________________
~Paweł~


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 wrz 2013, 13:29 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 sie 2013, 10:11
Posty: 6
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Bazy są najbardziej oblegane od 07:00 do 20:00, cztery rdzenia procka są zajęte w 60-70%, potem już luźniej 20-40%

Co do sprzętu, to nie mam upatrzonego producenta, ale lubię sprzęt Dell-a ;)
Jak patrzę na ceny, to wątpię abym kupił 2 serwery i dwie macierze w przedziale cenowym, na który mnie stać.

Cztery serwerki już prędzej, dwa na NOD-y, dwa na dane, ale jak to wpłynie na wydajność całego środowiska do wirtualizacji ?

Chciałbym osiągnąć takie założenie:

Maszyna 1 - 1 serwer + 1 magazyn w jednym pomieszczeniu
Maszyna 2 - 1 serwer + 1 magazyn w drugim pomieszczeniu

Maszyna 2 ma być 100% kopią maszyny 1 i ma czekać w pogotowiu gdyby zawiodła maszyna nr 1 lub zostanie wyłączona na czas konserwacji.

A może lepszy będzie taki scenariusz:

Maszyna 1 - 2 serwery + magazyn w jednym pomieszczeniu
Maszyna 2 - 1 magazyn w drugim pomieszczeniu, który jest klonem magazynu z maszyny nr 1

Scenariusz nr 1 jest chyba najprostszy, ale marnuje mi się cała moc maszyny nr 2 bo czeka tylko na awarię maszyny nr1.

Scenariusz nr2 jest już bardziej złożony, ale mam do dyspozycji obie maszyny.
Tylko jak to się ma maszyn, które służą jako magazyny, czy nie będzie problemu z przełączeniem się na magazyn nr 2 gdy padnie lub wyłączę magazyn nr 1 ?

Normalnie horror :) masło maślane... :)

Możecie doradzić jakieś scenariusze przy użyciu 4 serwerów (2 NOD-y, 2 magazyny) ? Możliwe, że po analizie scenariuszy będzie mi łatwiej poszukać potrzebnego sprzętu i oprogramowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 03 wrz 2013, 02:13 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 18 maja 2009, 15:28
Posty: 10
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Co będzie/ jest na Linuksach i dodatkowych maszynach z Windows Server?

Jeśli chodzi o sprzęt Della, to jakbyś chciał serwery i jakiegoś EqualLogic'a do tego budżet zbyt mały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 03 wrz 2013, 08:01 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 sie 2013, 10:11
Posty: 6
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Na pingwinie (Debian) śmiga pbx, poczta, www, ftp, dns, pxe itp. nie są zbytnio obciążone. Na dodatkowych maszynach będzie prawdopodobnie Oracle Express lub MySQL.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 03 wrz 2013, 12:30 
Offline
V-desktop
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lis 2008, 00:46
Posty: 185
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 6 raz
Trochę tego dużo jak na dwa serwery. oczywiście nie mam na myśli tego, że serwery nie wyrobią. Bo można i postawić setkę VM na jednym hoście. Tylko problem pojawia się wówczas gdy jeden serwer padnie. Wtedy cała infrastruktura jest zależna od jednej skrzynki.

_________________
Stań się lepszym człowiekiem. I zanim poznasz kogoś upewnij się, że znasz siebie i że nie będziesz chciał być taki jak on chce, ale będziesz sobą - Gabriel García Márquez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 03 wrz 2013, 12:43 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 sie 2013, 10:11
Posty: 6
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Dlatego mają być dwa serwery i dwa magazyny, jak jeden padnie, to drugi przejmie jego obowiązki.

Ogólnie, to mam już mętlik w głowie, im więcej czytam i testuje, tym mniej wiem i mniej mi działa :(

Potrzebuje jakiś wytycznych odnośnie konfiguracji oraz kilku przykładów zastosowania, możecie coś napisać o Waszych systemach do wirtualizacji ? jaki macie sprzęt, jakie oprogramowanie oraz jaki wybraliście scenariusz działania.

A gdybym miał więcej kasy, powiedzmy 90-140tyś. ?

Jak się sprawuje Wam Xen 6.2 ? Czy ktoś może się wypowiedzieć o Proxmox-ie 3.0/3.1 ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 04 wrz 2013, 14:18 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 sie 2013, 10:11
Posty: 6
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Czy używacie FreeNas, OpenFiler lub NexentaStor ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 04 wrz 2013, 15:04 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 03 kwie 2009, 13:13
Posty: 35
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
Ciężko jest doradzić wybór konkretnego sprzętu nie mając wglądu w to środowisko. Podanie liczb maszyn wirtualnych i uruchomionych na nich usług niewiele daje. Gdyż w jednym środowisku serwer bazodanowy jest 'zaciągnięty' do takiej pracy jak w innym trzy takie serwery, itd.

Oba zaprezentowane przez Ciebie scenariusze wchodzą w grę.

Napisz coś więcej odnośnie tych pomieszczeń. Czy to jest ta sama lokalizacja, ten sam budynek, to samo piętro itd.

Nie wiem czy są Ci potrzebne aż dwa magazyny danych.

2 serwery - owszem by zapewnić wysoką dostępność, migrację VM.
1 współdzielony magazyn - jak najbardziej.

Ale drugi jako odzwierciedlenie pierwszego? Ciężko to zrealizować, a jak już to jak Ci się coś pochrzani na jednym to będziesz miał kopie na drugim. Chyba że coś źle zrozumiałem. Może lepiej pomyśleć o backupach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 04 wrz 2013, 20:26 
Offline
V-początkujacy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:30
Posty: 5
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Tak sobie myślę, że kwestię sprzętową może mógłby rozwiązać Server typu Blade. i wówczas zmieściłbyś się spokojnie w tym niższym budżecie. Chyba że koniecznie (ze względu na jakąś politykę wewnętrzną) musisz ulokować sprzęt w dwóch różnych pomieszczeniach.

I jeszcze jedno. Nie wiem jak u Ciebie wygląda kwestia sprzetu sieciowego. Bo być może powinieneś pomyśleć o switchach itd.

_________________
~Paweł~


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl