Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 10 paź 2013, 21:29 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Chcialbym postawic ESXi na domowym serwerze, unikajac jakichkolwiek hardwarowych problemow o ktorych wiele mozna poczytac. Jak mozna przeczytac ponizej nie mam zadnego doswiadczenia z wirtualizacja wiec prosze o wyrozumialosc.
Dell ma w swojej ofercie 'PowerEdge T320' wiec wydaje mi sie to bezpieczne rozwiazanie bo wyraznie jest napisane ze jest kompatybilny z ESXi to samo potwierdza 'VMware Compatibility Guide'.

http://www.dell.com/uk/business/p/poweredge-t320/pd

Trzeba jednak taki serwer sobie skonfigurowac, wklejam wiec link do wstepnej konfiguracji:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/697 ... 20T320.pdf

Moglby ktos to przejrzec, zweryfikowac, poradzic, zasugerowac zmiany?

Powinno to obslugiwac 64 bitowe systemy guest czyli vt-x, vt-d i pelny dostep do zasobow hosta 'VM direct path IO'.

I kilka dodatkowych uwag / pytan na podstawie zalaczonego PDFa:
Nie jest to maszyna produkcyjna, raczej do nauki systemow sieciowych ale i nie chcialbym kupowac osobnego komputera do np. kompresji video.
Pamiec '1333 MHz RDIMMs'czy '1600 MHz UDIMMs'?
Co to jest 'Internal SD Module'?
Jak to partycjonowac?
RAID 5 (3 x 1TB) to dobry wybor? Gdzies czytalem ze sam esxi powinien byc zainstalowany na malym dysku a systemy wirtualne, kazdy na osbobnym ale to jakas stara, niepotwierdzona wypowiedz z netu.
Jaki kontroler RAID?
Wbudowana karta sieciowa sie nada czy powinienem wybrac inna (z listy)?
W sekcji 'Power Management BIOS Settings' - ktora opcje wybrac?
Widze ze jest tam tylko USB 2, znaczy to ze musialbym dokupic osobny kontroler USB 3, jesli chce wykorzystac pelna szybkosc adaptera i karty pamieci sdxc?
Cos pominalem, naped DVD, potrzebne to?
Przy okazji, ktos sie orientuje jak glosno to chodzi? Da sie przy tym zasnac? ;)

Z gory dzieki za wszelkie sugestie i dobre rady

Pozdrawiam

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 paź 2013, 22:39 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 25 paź 2011, 20:55
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
Na początek proponuje zapoznanie się z artykułami:

1. http://boerlowie.wordpress.com/2011/11/ ... the-story/
2. http://www.vhersey.com/2011/12/my-home-vmware-lab/

Co do dysków. Przyjmuje się że sam hypervizor instalujemy na RAID1. On ma się tylko zbootować i działać, nieprzerwanie - dlatego dwa dyski.
RAID dla maszyn to całkiem inna bajka i całkiem inny storage.
RAID5 na 3 dyskach to nie jest najlepsze rozwiązanie:)

Nie rozumiem co jaki efekt chcesz uzyskać na tym sprzęcie. Zainstalować ESXi bezpośrednio na hardware, tak jak w serwerowniach?
Do domu to raczej mało opłacalne. Trzeba by mieć kilka serwerów:)

Sugeruje złożyć sobie porządny PC na którym instalujesz windowsa i dopiero na to Vmware Workstation. A dopiero tam instalujesz ESXi i co tam jeszcze potrzebujesz.
Należy tylko wybrać komponenty z głową.

Poza tym na takim kompie możesz robić nie tylko laby, możesz pracować na co dzień.

Ile chcesz wydać kasy na sprzęt?
Sugeruje poczytać o labach w domu.

Ps. W wolnej chwili sprawdzę specyfikację tego Della z wątku.



za ten post fryc otrzymał podziękowanie od: badzi0r
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 paź 2013, 23:26 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
fryc pisze:

Czytam, czytam, caly czas czytam, dzieki za kolejne linki.
fryc pisze:
Co do dysków. Przyjmuje się że sam hypervizor instalujemy na RAID1. On ma się tylko zbootować i działać, nieprzerwanie - dlatego dwa dyski.
RAID dla maszyn to całkiem inna bajka i całkiem inny storage.
RAID5 na 3 dyskach to nie jest najlepsze rozwiązanie:)

Dzieki za wychwycenie :)
fryc pisze:
Nie rozumiem co jaki efekt chcesz uzyskać na tym sprzęcie. Zainstalować ESXi bezpośrednio na hardware, tak jak w serwerowniach?
Do domu to raczej mało opłacalne. Trzeba by mieć kilka serwerów:)

Po to wlasnie pytam, dotychczas doczytalem ze mozna ESXi zainstalowac na pendrive'a ale powinienem byc raczej pewny zanim cos kupie.
fryc pisze:
Sugeruje złożyć sobie porządny PC na którym instalujesz windowsa i dopiero na to Vmware Workstation. A dopiero tam instalujesz ESXi i co tam jeszcze potrzebujesz.

Interesuje mnie m. in. to, zeby zainstalowac na ESXi rozne wersje windowsow serwerowych dla testow, dlatego instalacja powyzszej piramidy to chyba nie bardzo mi po drodze. Poza tym, Vmware Workstation nie jest free. Nie uruchomie tez jako guest systemow 64bitowych.
Myle sie?
fryc pisze:
Należy tylko wybrać komponenty z głową.

No, to jest najtrudniejsze.
fryc pisze:
Poza tym na takim kompie możesz robić nie tylko laby, możesz pracować na co dzień.

Ile chcesz wydać kasy na sprzęt?

Zerknij na specyfikacje (+4-rty dysk + opcjonalnie karta sieciowa i kontroler raid)
fryc pisze:
Sugeruje poczytać o labach w domu.

Ps. W wolnej chwili sprawdzę specyfikację tego Della z wątku.

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 paź 2013, 12:44 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
PowerEdge T320 oferuje wsparcie dla ESXi, ale (nie wiem jak aktualnie) były problemy z instalacją ESXi pobranego bezpośrednio ze stron VMware. A mianowicie, hypervisor nie rozpoznawał kart sieciowych. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu była instalacja obrazu zmodyfikowanego przez Dell'a.

Sam Hypervisor możesz oczywiście zainstalować na pendriv'a. Swego czasu (nie wiem jak obecnie) HP/IBM dostarczały 'tanie' serwery z preinstalowanym ESXi na pamięci flash, dlaczego zatem zestaw na potrzeby testów/nauki w takiej konfiguracji miałby być zły?

Jak pisze @fryc, z jednym serwerem skrzydeł nie rozwiniesz, a na VMware Workstation można zbudować już potężnego laba.

Workstation oferuje wsparcie dla 'zagnieżdżonej' wirtualizacji, dzięki czemu od procesorów i3 w górę, wystarczy tylko aktywować Virtualization Technology (VT),
edytując plik *.VMX maszyny wirtualnej z ESXi, wprowadzając wpis:
vhv.enable = "TRUE"

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 paź 2013, 20:35 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Washi pisze:
PowerEdge T320 oferuje wsparcie dla ESXi, ale (nie wiem jak aktualnie) były problemy z instalacją ESXi pobranego bezpośrednio ze stron VMware. A mianowicie, hypervisor nie rozpoznawał kart sieciowych. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu była instalacja obrazu zmodyfikowanego przez Dell'a.

Sam Hypervisor możesz oczywiście zainstalować na pendriv'a. Swego czasu (nie wiem jak obecnie) HP/IBM dostarczały 'tanie' serwery z preinstalowanym ESXi na pamięci flash, dlaczego zatem zestaw na potrzeby testów/nauki w takiej konfiguracji miałby być zły?

Jak pisze @fryc, z jednym serwerem skrzydeł nie rozwiniesz, a na VMware Workstation można zbudować już potężnego laba.

Workstation oferuje wsparcie dla 'zagnieżdżonej' wirtualizacji, dzięki czemu od procesorów i3 w górę, wystarczy tylko aktywować Virtualization Technology (VT),
edytując plik *.VMX maszyny wirtualnej z ESXi, wprowadzając wpis:
vhv.enable = "TRUE"


Kolega Fryc zasugerowal mi calkiem niezle rozwiazanie, chcialbym sie jednak upewnic zanim wydam jednak spore pieniadze. Pierwsze i najwazniejsze pytanie:
Czy na tej piramidzie Windows (8?) z WMWare Workstation, na tym ESXi i na tym siec wirtualna bede mogl zainstalowac 64bitowe systemy serwerowe ktore potrzebuja dostepu passthrough?
Jesli tak to jakiego hardweru powinienem szukac serwerowego czy desktopowego?
No bo jednak slowa kluczowe 'hardware ESXi' poprowadza mnie do golego ESXi.

Poki co dzieki,
wracam do czytania. :)

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 12 paź 2013, 08:46 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 10 wrz 2013, 15:17
Posty: 41
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
pamięc '1333 MHz RDIMMs'czy '1600 MHz UDIMMs'?

im wyzsze taktowanie tym teoretycznie wieksza wydajnosc. musi za tym isc wyzsze taktowanie procesora. skoro to sprzet testowy to chyba nie ma sensu

Co to jest 'Internal SD Module'?

wewnetrzne modul SD, wkladasz karte i instalujesz na tym ESXi. Mozesz tez po prostu zainstalowac na zewnetrzyn USB. Nie instalujemy ESX na dyskach, szkoda miejsca, wydajnosci itp.

Jak to partycjonowac?

nie partycjonujesz. ESX na calym ubs (2GB to az nadto). Dysk zostawisz, zeby esx zalozym tam datastora

RAID 5 (3 x 1TB) to dobry wybor?

im wiecej dyskow tym wieksza wydajnosc. Pytanie ile OSow jednoczesnie bedzie dzialac? Poza tym ten kontroler raid nie zadziała

Jaki kontroler RAID?

wybrany kontroler to "software" ESX nie bedzie go widzial, wiec zadnego RAIDa na nim nie zrobisz

Wbudowana karta sieciowa sie nada czy powinienem wybrac inna (z listy)?


jest supportowana


W sekcji 'Power Management BIOS Settings' - ktora opcje wybrac?


nie istotne

Widze ze jest tam tylko USB 2, znaczy to ze musialbym dokupic osobny kontroler USB 3, jesli chce wykorzystac pelna szybkosc adaptera i karty pamieci sdxc?


a potrzebne ci to? dodatkowy kontroler to znowu potencjalne problemy z supportem przez vmware

Cos pominalem, naped DVD, potrzebne to?

do zainstalowania ESX sie przyda, chyba ze uzyjesz idrac. Potem jest zbedny. Zawsze mozesz podlaczyc zewnetrzny naped

Przy okazji, ktos sie orientuje jak glosno to chodzi? Da sie przy tym zasnac? ;)


nigdy takiego nie uzywalem

ja bym odradzal kombinacje W8->Workstation->ESX
moze pozbedziesz sie problemu sterownikow, ale na pewno stracisz duzo na wydajnosci, skomplikowana konfiguracja sieci itp
poza tym windows i workstation sa platne

jakbys mial pytania to pisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 paź 2013, 22:37 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 25 paź 2011, 20:55
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
Wg mnie jeśli na laba nie mamy na prawdę sporego budżetu opcja Vmware Workstation jest kapitalna. Komputer wykorzystujesz do laba, ale możesz pracować również na co dzień na Windowsie.
Dodatkowo po jakimś czasie możesz dokupić kolejne dyski HDD bądź SSD i rozrzucić sobie na nie maszynki. Mało tego możesz też zwirtualizować wsólny storage dla ESXi na osobnych dyskach.
W przyszłości można dokupić kolejny komputer i na nim uruchamiać znów vWorkstation bądź ESXi, wszystko można spiąć razem

Poza tym trzeba wziąć pod uwagę że na w wirtualnym środowisku spokojnie możemy testować kolejne wydania ESX bez uszczerbku na czasie. Stawiamy nową maszynkę i jazda.
Tak samo jak inne systemy, hypervizory czy inne systemy. Nie chcę mi się wierzyć że tylko na Vmwarze poprzestaniesz :)

W domowym labie nie potrzeba jakiegoś wysokiego performance, niezawodność też raczej niska potrzebna.

bienkowt pisze:
a bym odradzal kombinacje W8->Workstation->ESX
moze pozbedziesz sie problemu sterownikow, ale na pewno stracisz duzo na wydajnosci, skomplikowana konfiguracja sieci itp
poza tym windows i workstation sa platne


Kolego jakiegoś Windowsa i tak trzeba będzie kupić. Poza tym ESXi jest darmowy, ale co Ci po samym hypervisorze??
Musisz mieć przynajmniej dwa ESXi więc dwa serwery, dwa razy więcej prądu i hałasu.

Jeśli mamy faktycznie duży budżet można kupić ze 3 towerki, jakiś storage do tego. W przeciwnym wypadku trzeba sobie jakoś radzić.

Ps. Polecam jeszcze lekturę: www.vladan.fr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 paź 2013, 00:54 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Powoli sklaniam sie ku VMWare na Windowsie 8 ale mam dodatkowe pytanie. Jak wiadomo, podczas kompresji video, procesor potrafi pracowac na 100% dosc dlugo (prawdopodobnie intel i7 quad znacznie krocej). Ale czy taka kompresje zrobie na Windowsie 8 zainstalowanym bezposrednio zrobie bardziej wydajnie (szybciej) niz na Windowsie 8 zainstalowanym na wirtualnej maszynie na ESXi? Raczej na pewno, ale czy bedzie to drastyczna roznica, przyjmujac ze mam hardware kompatybilny z vt-d?

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 paź 2013, 07:41 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 10 wrz 2013, 15:17
Posty: 41
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 1 razy
badzi0r pisze:
Powoli sklaniam sie ku VMWare na Windowsie 8 ale mam dodatkowe pytanie. Jak wiadomo, podczas kompresji video, procesor potrafi pracowac na 100% dosc dlugo (prawdopodobnie intel i7 quad znacznie krocej). Ale czy taka kompresje zrobie na Windowsie 8 zainstalowanym bezposrednio zrobie bardziej wydajnie (szybciej) niz na Windowsie 8 zainstalowanym na wirtualnej maszynie na ESXi? Raczej na pewno, ale czy bedzie to drastyczna roznica, przyjmujac ze mam hardware kompatybilny z vt-d?


różnica jest niezauważalna, zakladajac, ze inne maszyny nie skonsumuja CPU


znowu wszystko rozbja sie o budzet
pamietaj, ze win8 i workstation kosztuja :)
ja juz masz kompa, to kupujesz drugi dysk i na nim instalujesz esx a reszte przestrzeni jako datastore


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 paź 2013, 20:20 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Cytuj:

różnica jest niezauważalna, zakladajac, ze inne maszyny nie skonsumuja CPU


znowu wszystko rozbja sie o budzet
pamietaj, ze win8 i workstation kosztuja :)
ja juz masz kompa, to kupujesz drugi dysk i na nim instalujesz esx a reszte przestrzeni jako datastore


Komputer bedzie zupelnie nowy. Poki co kompletuje hardware, do vmware i do esxi wymagania sa te same. Windows i tak musze kupic a o vmware / esxi pomysle pozniej.
Zdecydowalem sie na taka konfiguracje:

Case
Fractal Design Define XL R2

Processor
(CPU)Intel Core i7 4770 (3.4ghz Quad Core) 8mb HD4600

Motherboard
ASRock Z87 Extreme6/ac

Memory (RAM)
Kingston 32GB DDR3 1600MHz, Latency Timing: CL9, 4 X 8GB Quad Channel

Graphics
No graphics needed

1st Hard Drive
Samsung 840 EVO 250 GB Internal SSD Serial ATA-600 2.5" MZ-7TE250

2nd Hard Drive
WD 4TB Black SATA 6GB/s 7200RPM 64MB 3.5"

Optical Drive
DVD Writer Drive

Power Supply
Fractal Design Tesla R2 800W

Processor Cooling
Corsair Hydro H60 Liquid Cooler

Mam nadzieje ze bedzie pass through.

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl