Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 04 mar 2016, 21:35 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 13 mar 2013, 22:54
Posty: 18
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,
Będę robił modernizację sprzętu w serwerowni, są dwa główne założenia:
- ulepszenie backupu (teraz wszystko jest tylko na dysku sieciowym NAS) nie mam kopii na taśmach - chce kupić streamer
- udostępnienie udziałów sieciowych większej licznie użytkowników/uczniom. W jednym czasie może pracować nawet 150 osób, większości będą to małe pliki Word, Excel ale mogę być też naprawdę duże pliki graficzne
Myślałem kupić jeden mocniejszy serwer z wewnętrznym napędem taśmowym, dyskami Sas w raid 5 (udostępnianie danych dla użytkowników) i pojemne dyski sata dla backupu. Chciałbym zastosować jakiś systemu do wirtualizacji i postawić dwa systemy jeden backupu i drugi dla serwera plików .
Co myślicie o takim rozwiązaniu, czy raid 5 będzie wystarczająco wydajny dla takiej ilości użytkowników?
Chciałbym dopytać w kwestiach technicznych
1. najpierw z poziomu kontrolera raid tworzę odpowiednie woluminy, tj. raid 5 i raid 1
2. Instaluję system do wirtualizacji i ten system powinien wykryć mi woluminy?
3. Rozumiem że mogę później dowolnie tworzyć partycję i np. dysk systemowy utworzyć na raid 5 a partycję na dane do backupu na raid 1.
Może macie jakieś sugestie, podpowiedzi do mojej koncepcji.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 04 mar 2016, 23:40 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Hej,

Ile w sumie teraz masz serwerów? Jakie one pełnią obecnie role? Jak ma to wyglądać po modernizacji? Chcesz po modernizacji mieć tylko dwie maszyny wirtualne? Jakie systemy operacyjne działają, będą działać na tych maszynach?

Ad. 1. Tak
Ad. 2. Tak
Ad. 3. Nie do końca dowolnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 mar 2016, 00:56 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 13 mar 2013, 22:54
Posty: 18
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
xenio pisze:
Hej,

Ile w sumie teraz masz serwerów? Jakie one pełnią obecnie role? Jak ma to wyglądać po modernizacji? Chcesz po modernizacji mieć tylko dwie maszyny wirtualne? Jakie systemy operacyjne działają, będą działać na tych maszynach?

Ad. 1. Tak
Ad. 2. Tak
Ad. 3. Nie do końca dowolnie

Teraz mam 2 serwery AD. Jeden z linuxen, ten jest maszyną wirtualną pod xenserverem. Na maszynie na której stoi linux można by postawić dodatkową maszynę wirtualną do obsługi backupu, z tym wiązało by się dokupienie streamera. Ale tych serwerów nie zmieniamy, zostaje tak jak jest.
Tak czy inaczej muszę kupić serwer który będzie serwerem do nauki/testów.
Pierwotnie miałem plan aby kupić;
- serwer do nauki
- serwer NAS jako serwer plików aby każdemu udostępnić swój własny dysk sieciowy
- streamer
Teraz się zastawiam czy nie kupić tylko jednej maszyny właśnie z większą ilością dysków, streamerem i na tej jeden maszynie fizycznej postawić 2 systemy: jeden do nauki i drugi do backupu. Myślę że przy odpowiednim dobraniu i skonfigurowaniu dysków taki pomysł byłby dobry.

Czy mógłbyś rozwinąć odp 3? Z czym tutaj może byś problem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 mar 2016, 17:03 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 01 kwie 2009, 09:52
Posty: 161
Podziękował: 6 raz
Pomógł: 3 raz
Tylko w takie sytuacji to ta wirtualizacja nie spełnia trochę swojego zadania, bo jakby Ci padł serwer z XenServerem to i tak nie masz gdzie tego linuksa odpalić.

No ale rozumiem, że skoro piszesz o uczniach, to wiąże się z ograniczonym budżetem.

Ja bym to zrobił tak, by dwa NASy z HA robiły za serwer plików.. Jeden fizyczny z AD (skoro już jest). Drugi AD na wirtualkę, a poza tym NASy bym wykorzystał do backupu serwerów.

Wiesz jedna maszyna i duża liczba dysków to jest jakieś rozwiązanie, ale jak pada maszyna główna to na nic Ci się dyski nie przydadzą. No chyba, że masz support 24h na wymianę serwera, no i taki przestój jest do zaakceptowania.

Co do punktu 3. To miałem na myśli to, że jak ustawisz dyski pod hypervisor i VM to pojawia się problem w trakcie ewentualnych awarii. Lepiej już nawet na pojedynczym dysku hosta (jak padnie to instalacja trwa kilka/naście minut) i w RAID 5 maszyny, które beackupować się będą na NAS.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 mar 2016, 17:51 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 02 mar 2013, 07:49
Posty: 219
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
1. robisz to z poziomu biose kontrolera / TAK
2. TAK, chyba ze masz dizwny kontroler, wtedy musisz dograc sterowniki do hypervisora
3. ale gdzie ? pytasz czy na raid bezposrednio ? czy z poziomu hypevisora (VMware? Hyper-V? XEN?) tworzy dyski dla poszczegilnych VM ?

jezeli dla VM z poziomu gypervisora, TAK
Jezeli chcesz dzielic RAID i dac to do VM to NIE

Ogolnie zwirtualizuj wszystko, postaw osobna macierz, chyba ze chcesz lokalne dysk robic , i have fun ;]

_________________
Pierwszy w Polsce projekt o domowym labie :)

http://www.VirtualOlivia.com | fb.com/VirtualOlivia | youtube.com/VirtualOlivia

Problemy z sieciami ? serwrami ? VMware ? Potrzebuje korepetycji z zakresu IT ?
kontakt [at] ines.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl