Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 06 lip 2021, 17:46 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
ObrazekPrzed kilkoma tygodniami otrzymaliśmy na testy router FRITZ!Box 6850 LTE od firmy AVM. W związku z tym, że urządzenie nie należy do najtańszych na rynku, należało się spodziewać po nim o wiele więcej niż od urządzeń dla niewymagających użytkowników. Kilka tygodni obcowania z routerem pokazało, że w istocie jest to urządzenie z wyższej półki, oferujące bogaty zestaw funkcjonalności. Nie uprzedzajmy jednak faktów. 

-> Czytaj pełen tekst artykułu....

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Ostatnio zmieniony 02 wrz 2021, 21:24 przez Washi, łącznie zmieniany 7 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 07 lip 2021, 20:25 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 25 maja 2009, 17:08
Posty: 10
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Router wydaje się być fajny no ale wolę sprzęt wspierający OpenWRT, bo w przeciwnym wypadku soft się starzeje i okazuje się dziurawy a producenci pozostawiają ludzi nieświadomych z 'otwartymi drzwiami do domu'.

_________________
Lech Nowak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 lip 2021, 01:49 
Offline
V-aplikacja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2010, 19:12
Posty: 30
Lokalizacja: Okolice Leszna
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 0 razy
Dobry sprzęt. Nigdy nie zawiodłem się na Fritzach. W końcu popracowali nad wyglądem, bo wiadomo, że to nie jest najważniejsze ale starsza generacja ich pudełek wyglądem odstrasza: D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 lip 2021, 12:09 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
lech-nowak pisze:
Router wydaje się być fajny no ale...

Na produkty Fritz! należy nieco szerzej spojrzeć. Firma mocno pracuje nad ekosystemem rozwiązań współpracujących w ramach Smart Home, a tutaj z *WRT było by już mocno skomplikowane.

Co od bezpieczeństwa urządzeń AVM raczej należy spać spokojnie. Oczywiście, w każdym sofcie/sprzęcie mogą pojawić się jakieś bugi ale w tym wypadku istotne jest to, że producent regularnie aktualizuje oprogramowanie. Podczas testów FRITZ!Box 6850 LTE pracował na systemie Ftitz!OS 7.21 a na dzień dzisiejszy w ramach Fritz! Lab można pobrać wersję rozwojową oznaczoną numerem 07.26-89135.

A jeśli mówimy o bezpieczeństwa, to tutaj też producent idzie cały czas do przodu. W ubiegłym roku firma wydała aktualizację systemu implementującą we wszystkich wspieranych routerach WPA3...

Idąc dalej, podam przykład. Jeśli masz 'słuchawkę' Fritz! Fon i chcesz zmienić np. DNS-y na te od Google to jesteś chroniony przed ewentualnym atakiem, gdyż zmiana konfiguracji nie zostanie zatwierdzona o ile z poziomu klawiatury telefonu nie wprowadzisz wygenerowanego przez router kodu.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 lip 2021, 15:57 
Offline
V-początkujacy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2019, 13:46
Posty: 10
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Ja bym dziś nie wchodzł w LTE do domu, tylko od razu w 5G o ile nie ma światłowodu. Poza tym pakiet internetowy można wykorzystać w kilka dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 lip 2021, 18:15 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 28 wrz 2019, 11:47
Posty: 8
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Podepnę się pod wątek, bo mam ten router od miesiąca i wszystko byłoby OK, szczególnie, że w stosunku do poprzedniego ZTE skok niesamowity, ale mam dwa pytania, może ktoś pomoże ;-)

1. Nie wiem jak ustawić kanał 40 MHz dla WiFi 2,4 GHz. Myślałem, że coś mi nawala karta sieciowa, ale sprawdziłem w innej sieci i dział bez problemów.

2. Pomimo, że widzę maszt operatora do, którego mam jakieś 500m to nie jestem w stanie wyciągnąć ponad 50Mbps, czy w tym wypadku jest sens kupowania anteny zewnętrznej? Nie chciałbym wyrzucać kasy w błoto.

Z góry dzięki za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 lip 2021, 22:02 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 15 sty 2009, 00:46
Posty: 118
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 4 raz
botom pisze:
Ja bym dziś nie wchodzł w LTE do domu, tylko od razu w 5G o ile nie ma światłowodu. Poza tym pakiet internetowy można wykorzystać w kilka dni.

Ze światłowodem to jest jako tako w większych miastach i może kilkuset wsiach, gdzie jakaś firma dostała grant z UE i zbudowała infrastrukturę. Zaryzykuję stwierdzenie, że 80% populacji naszego kraju może liczyć na neozdradę max do 20 Mbps. Więc aktualnie LTE w wielu sytuacjach jest lepszym wariantem. Wszystko można wykorzystać. Jak z jednego pakietu korzysta 5-ciu studentów na stancji i wszyscy jadą na Netflixie.. ;-) albo w domu dzieci siedzą przed TV, każde w swoim pokoju i prowadzą wideo rozmowy z rodzicami bo nie potrafią się inaczej komunikować, nie wychodzą na świeże powietrze, nie wiedzą co to książka, to owszem.

Poza tym pakiet pakietowi nierówny, jak masz kilka numerów (kart SIM) to już możesz u operatora negocjować duży pakiet w dobrej cenie ja np. mam 200GB za 35 PLN.

Natomiast o 5G będzie można pomyśleć za 5 lat jak nie później. Przeczytaj sobie artykuły z ostatnich dni na temat międzynarodowego badania SpeedCheck na temat 5G. Polska jest na szarym końcu z średnią prędkością pobierania ~35 Mbps :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 lip 2021, 22:29 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 15 paź 2012, 17:56
Posty: 11
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
dani3l pisze:
Podepnę się pod wątek, bo mam ten router od miesiąca i wszystko byłoby OK, szczególnie, że w stosunku do poprzedniego ZTE skok niesamowity, ale mam dwa pytania, może ktoś pomoże ;-)


Na pierwsze pytanie nie pomogę bo nie znam Fritza!, może kiedyś ;-)

A antenę, jak masz gdzie przymocować od strony nadajnika to zawsze warto. Może to się wyda głupie ale ja jak chciałem się upewnić czy to pomoże to na długim przedłużaczu wystawiłem router do ogrodu i sprawdziłem czy zasięg będzie lepszy, był zdecydowanie, a jak kupiłem antenę to już bajka :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 lip 2021, 01:44 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
@botom
5G jest w kilkunastu miastach, a na mapkach dostawców pokrycie terenu sygnałem wygląda jak szwajcarski ser (wystarczy powiększyć/zbliżyć mapkę z zasięgiem na stronie dowolnego operatora), a co do prędkości to już kolega powyżej napisał - to tragedia. IMO. Dziś podpisywanie umowy na korzystnie z 5G to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 lip 2021, 01:47 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
dani3l pisze:
... może ktoś pomoże ;-)


ad. 1.
Możesz to zmienić w panelu routera w sekcji:
Wi-Fi -> Kanał bezprzewodowy
w polu Ustawienia kanału bezprzewodowego klikasz więcej ustawień i rozwinie się kilka opcji i odznacz/deaktywuj opcję: Koegzystencja sieci Wi-Fi aktywna (pasmo częstotliwości 2,4 GHz) i zastosuj.

Jednak musisz mieć na uwadze to, że jeśli w pobliżu jest dużo sieci 2,4 GHz to może dochodzić do zakłóceń i z jednej strony będzie szybciej, a drugiej będzie np. zrywać połączenie komputera z ruterem. Z resztą taka jest rola tej opcji by eliminowała zakłócenia i właśnie podejrzewam, że masz kilka sieci w zasięgu i router automatycznie zmienia częstotliwość by ograniczyć zakłócenia.

ad. 2.
Co do samego zasięgu LTE i anteny to sprawdź w sekcji:
Internet -> Informacje na temat LTE
Zasięg i Jakość

Wartości zasięgu można interpretować następująco:
1. większe niż -79 dBm - sygnał bardzo dobry
2. od -80 dBm do -90 dBm - sygnał dobry
3. od -91 dBm a -100 dBm - sygnał słaby
4. mniej niż -100 dBm - bardzo słaby

W przypadku 2 warto wpierw zmienić lokalizacje routera. W przypadku 3 i 4 antena konieczna.

Jakość sygnału można zinterpretować następująco:
1. więcej niż -9 dB - bardzo dobra jakość sygnału
2. od -10 dB do -15 dB - dobra jakość sygnału
3. od -16 dB do -20 dB - słaba jakość sygnału
4. mniej niż -20 dB - bardzo słaba jakość sygnału

I tak jak powyżej w przypadku 2 warto przestawić router w inne miejsce i sprawdzić czy się coś poprawi. W przypadku 3 i 4 antena konieczna.

Jednak nawet przy bardzo dobrych parametrach warto sprawdzić na mapach BTS-ów czy w pobliżu nie ma innych nadajników. Bo może się zdarzyć tak, że nadajnik usytuowany nieco dalej ma mniejszą moc sygnału ale jest mniej obciążony (mniej urządzeń się do niego łączy) i jak skierujesz na niego antenę zewnętrzną to moc sygnału się poprawi i transfer będzie większy niż w wypadku obecnego połączenia.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: dani3l
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 91 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl