Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 26 maja 2012, 19:04 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 20 mar 2012, 17:57
Posty: 1
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam !
Jestem początkującym użytkownikiem od niedawna zainteresowanym istota wirtualizacji, wiec na wstępie proszę o wyrozumiałość.
Chcąc pobawić się trochę wirtualnym serwerem wymyśliłem laba którego chcę zaimplementować do domowej sieci LAN.
Do dyspozycji 3 kompy średniej klasy (pc1, pc2, pc3)z win7 spięte routerem tp-link.
Na komputerze pc1 postawiony VMware server 2, a na nim 3 maszyny wirtualne- 2* xp i 1*linux ubuntu. Na maszynach wirtualnych chcę zainstalować/postawić usługi/programy które będą mnie interesowały. Komputery widzą sie w sieci roboczej i pingują wzajemnie.
Mam kilka pytań odnośnie możliwości VM server:

1) Czy i w jaki sposób mogę połączyć się z wirtualnymi maszynami na pc1 z komputerów pc2, pc3 w LANie?
2) W jaki sposób korzystać z oprogramowania/usług postawionego na wirtualnym linuxie z komputerów pc2 pc3?
3) Czy powyższe warunki mogą zostać spełnione w innym produkcie VMware?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 27 maja 2012, 12:56 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj,

w związaku z tym, że jak piszesz - to twoje początki z wirtualizacją - to VMware Server nie jest najlepszym rozwiazaniem. Z jednej strony wiele możesz się nauczyć, ale z drugiej chyba nie warto poświęcać temu rozwiazaniu zbyt wiele czasu gdyż projekt ten przed blisko rokiem osiągnął status "end of life" i nie jest już rozwijany i wspierany.

Jeśli chciabyś pozostać przy rozwiązaniach VMware to masz do dyspozycji 2 rozwiązania hostowane: darmowego Player'a o mocno ograniczonych mozliwościach, bądź bardziej rozbudowany, ale płatny Workstation. No i oczywiście darmowy hypervisor bare metal - ESXi (VMware vSphere Hypervisor).

Wracając do Twoich pytań... Z maszynami możesz łączyć się w zależności od systemu klienckiego poprzez RDP, VNC.... Co do oprogramowania i usług to wszystko zależy od tego czym chcesz się dzielić i w jakim stopniu z tego korzystać. Jak najbardziej to to chcesz osiągnąć/testować mozesz sprawdzić pod VMware Server.

Kluczową kwestią jest tutaj konfiguracja sieciowa. Ale jak piszesz, maszyny się widzą, zatem nie powinno być problemów. Jeśli sprawnie funkcjonuje Ci sieć, przy udostępnianiu jakichkolwiek usług zapominasz o środowisku wirtualnym, resztę konfigurujesz dokładnie tak samo jakby to były maszyny fizyczne z tym, że jak coś 'napsujesz' to łatwiej przywrócić stan pierwotny ;-)

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl