Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 07 sty 2016, 18:51 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 14 lip 2011, 08:57
Posty: 5
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,

Jestem nowy więc witam serdecznie.

Chciałem przetestować sobie działanie wirtualnych desktopów. Obecnie w firmie używam Xenserver 6,2 i na nim dwa serwery zwirtualizowane.
Teraz w warunkach domowych chciałem sobie uruchomić desktopy wirtualne.

Przepraszam z góry jeśli gadam jakieś głupoty bo nie jestem biegły w tym temacie ale czytając trochę się dowiedziałaem. W domu na wyposażeniu mam serwer HP Proliang 360 G5 2x Xeon Quad. 20GB RAM
Na nim chcę to uruchomić.

Co chciałbym uzyskać:
- docelowo chciałbym uzyskać cośtakiego że mam na kopie windowsa xp i po uruchomieniu chciałbym móc się zalogować do wirtualnego Windowsa 7 umieszczonego na serwerze. Chciałbym to zrealizować na hoście xenserver (wiem, że można też na innych hyperwisorach). Z tego co wyczytałem to kroki do uruchomienia tego całego laba muszą być takie:


1. instalacja XenServera
2. Instalacja VM min win 2008 server z domeną AD
3. Na tym w2k8 muszę zainstalować Xendesktop Delivery
4. następnie utworzyć obraz windowsa 7 i zainstalować na nim aplikacje.
5. Chyba w xenDesktop studio ustawić kto z domeny w2k8 ma możliwość korzystania z obrazu VM Win7
6. Na stacji roboczej zainstalować jakiegoś klienta XenDesktop i podłaczyć do serwera i zalogować się do VM Windows 7

Nie bardzo zrozumiałem dokumentację po angielsku ale tak mi się to wszytsko rozkłada.

Pobrałem już triala XenDesktop 7 ze strony Citrixa i wygenerowałem licencję.

Proszę poprawcie mi te kroki jeśli źle zrozumiałem i ewentualnie pomóżcie to skonfigurować abym mógł sobie testować.

Rozumiem, że XenDestop VDI to jest coś innego niż XenDesktop PVS

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 08 sty 2016, 23:55 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj Patros

Instalacja XenDesktop 7.x w środowisku testowym jest stosunkowo prosta. W porównaniu do poprzednich wersji można by rzec, że banalna.

Jak już masz XenServer i DC to najlepiej utwórz sobie jeszcze dwie VM z WinSrv dla serwera licencji i reszty.

1. Uruchamiasz ISO XenDesktop na pierwszej VM i instalujesz License Server (na Win 2012/2K8 Srv) - akceptujesz licencję klikasz Next, wybierasz ścieżkę instalacji a następnie otwierasz odpowiednie porty na Firewallu (możesz to zrobić korzystając z automatu) i wybierasz Install.

Możesz przejść do Citrix License Administration Console, ale to możesz sobie odpuścić bo do licencji uzyskasz dostęp z poziomu Studio.

2. Przechodzisz na drugą VM (z Win 2012/2008 Srv), uruchamiasz instalator XenDesktop i klikasz na Delivery Controller, akceptujesz licencje i odznaczasz License Server, pozostałe komponenty możesz zostawić.
- Sam Delivery Controller powinien być zainstalowany na VM bez innych ról, ale do testów możesz zostawić pozostałe komponenty. Tym samym będziesz miał mniej VM, a w efekcie zaangażujesz mniej zasobów hosta.
- W kolejnym kroku decydujesz czy chcesz korzystać z SQL Server Express, czy też dedykowanej instalacji SQL Seerver. Do testów możesz pozostać przy Express.
- Następnie, podobnie jak w przypadku License Server, decydujesz o konfiguracji Firewalla Windows (automatycznie/ręcznie).
- Po około 30 minutach instalacja zakończona :)

3. Uruchamiasz Studio i tworzysz nowy Site za pomocą prostego kreatora.
- Zgadzasz się na utworzenie bazy danych. Dodajesz licencje/serwer.
- Następnie wybierasz Hypervisor/ nazwę i hasło administratora itd...
- W kolejnym kroku wybierasz datastore dla VM i vDisk.
- W Studio teraz pojawi się drzewo z komponentami.

4. Tworzenie Master Image, czyli
- Tworzysz VM
- Instalujesz system operacyjny / aktualizujesz / konfigurujesz
- Instalujesz XenServerTools
- Instalujesz VDA (Virtual Delivery Agent)
- Instalujesz inne aplikacje
- Podłączasz VM do domeny
- Robisz snapshot!

ale po kolei....

- Na nowej VM z np. Win7 uruchamiasz instalkę a z niej wybierasz Virtual Delivery Agent for Windows Desktop OS i tworzysz Master Image.
- W zależności od możliwości hosta (GPU) i potrzeb instalujesz, bądź nie HDX. W kolejnym kroku dołącz Receiver'a.
- Następnie wskazujesz Delivery Controller.
- W kolejnym kroku pozostaw wszystkie opcje domyślnie i dodatkowo dodaj Personal vDisk.
- Jak w poprzednich krokach na koniec ustawienia związane z Firewall'em.
- Na koniec restartujesz VM. Robisz sanpshot i wyłączasz VM

5. Wracasz do Studio i zgodnie z tym co podpowiada kreator tworzysz katalog.
- Wybierasz Windows Desktop OS. W kolejnym kroku VM oraz sposób zarządzania maszynami MCS (Machine Creation Services) lub PVS (Provisioning Services). Wybierz pierwszą opcję.
- W następnym kroku wybierz ustawienia desktopów.
- Wskaż wcześniej utworzoną VM z Master Image.
- Wybierz liczbę potrzebnych VM oraz vCPU i RAM. Do testów wystarczy 1.
- Na koniec nazwij katalog.
- Po powrocie do Studio z drzewa wybierz sobie Machine Catalogs i sprawdź czy wszystko OK.

6. Znów w Studio tworzysz Delivery Group.
- Wybierasz katalog i określasz liczbę VM (wg ww. ustaleń)
- Następnie dodajesz użytkowników
- Wybierasz sposób konfiguracji Storefront
- Podajesz nazwę Delivery Group

Jeśli zdecydowałeś się na ręczną konfigurację Storefront to zrób to w tym kroku.

7. Instalujesz Citrix Receiver

Wersję webową za pomocą:
http://twojdeliverycontroller.domena.co ... x/StoreWeb

I z poziomu weba masz dostęp do swoich aplikacji i desktopów.

lub pełną aplikację desktopową:
http://receiver.citrix.com

Prawda, że proste :-)?

Citrix Provisioning Services (PVS) w wielkim skrócie to metoda szybkiego dostarczania zwirtualizowanych aplikacji i desktopów polegająca na strumieniowaniu obrazów/dysków. Na etapie nauki możesz to zagadnienie pominąć.

Użyłem kilku skrótów myślowych w tym opisie. Jak będziesz miał jakieś wątpliwości co do niuansów konfiguracyjnych to leć z automatu (w końcu to instalacja testowa). Dokumentacja Citrix jest dosyć dokładna i w miarę klarowna, więc z doczytaniem jakichś szczegółów też nie powinieneś mieć problemów.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 sty 2016, 00:26 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 17 cze 2015, 22:10
Posty: 38
Podziękował: 9 raz
Pomógł: 0 razy
Jeśli można się wtrącić...
Jaka jest różnica między License Server for Windows, a License Server VPX?
I do jakiego momentu wirtualizacja aplikacji i desktopów jest jeszcze darmowa?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 sty 2016, 16:33 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Filmat pisze:
Jaka jest różnica między License Server for Windows, a License Server VPX?
I do jakiego momentu wirtualizacja aplikacji i desktopów jest jeszcze darmowa?


License Server VPX to poprostu Virtual Appliance bazujący na linuksie do zaimportowania pod XenServer.

Kiedyś były edycje darmowe Free/Express, teraz niestety już nie ma takiej edycji. Możesz sobie jedynie pobrać triala do testów.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl